Arası Pimpirik Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Modeli

Arası Pimpirik Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Modeli
Arası Pimpirik Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Modeli

Pimpirikli yapraklar arasına 3 yapraklı çiçek motiflerinin çalışıldığı yeni tığ oyası örneği yeni oya modeli arayanların vazgeçilmezi olacaktır. 4 farklı rengin kullanıldığı ve iki sıradan oluşan bu zarif yazma kenarı modeli yazmalarınızı renklendirecektir.

Örümcek, sık iğne, tırabzan ve zincir gibi tüm tığ tekniklerinin bir arada kullanıldığı bu renkli oya modeli oldukça kolay bir yapıma sahiptir. Zaten buna benzer bir oyanın boncuklusunu taş boncuklu çıtır tığ oyası modeli yazımızda paylaşmıştık. İncelediğinizde bazı ufak tefek detaylar haricinde birbirine ne kadar benzediğini göreceksiniz.

Tığ İşi Pimpirik Yaprak Arası Çiçek Motifli Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Yazmanın tığ batısı yapılır ve hemen ardından ip tığ batısına sabitlenerek ilk sıra olan tepesi pimpirikli yaprakların yapımına başlanır. İlk önce 5 tığ battı üzerine 2 zincir çekilip kapatılarak yapraklar için bir zemin oluşturulur. Sonra 3 kez art arda şu işlemler tekrarlanarak yaprak oluşturulur. 10 adet zincir çekilir ve kapatılır. İçine 5 zincir çekilip kapatılarak 3 adet pimpirik oluşturulur. Arta kalan zincire de sık iğne çalışılır.

Arası Pimpirik Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Örneği
Arası Pimpirik Yapraklı Çiçek Tığ Oyası Örneği

Bitiminde ikinci sıradaki çiçeklerin yuvası oluşturulur. Bunun için de 1 adet zincirin ardından 1 örümcek çekilir ve tepesine 7 adet zincir çekilip kapatılır. Devamında 1 örümcek çekilip tığ batısına kapatılarak çiçek motifleri için zemin elde edilir.

İlk sıra bu şekilde çalışıldıktan sonra örümcekle başlanıp bitirilen ve tepesinde 7 zincirli yuvalar içerisine 3 yapraklı çiçekler yapılır. Çiçek yaprakları başında ve sonunda 3’er zincir olmak kaydıyla 3 defada çekilen toplamda 5 tırabzandan oluşur.

Kaynak: https://youtu.be/FM8sPqZQN-0 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı