Ana Sayfa Örgü Videoları Apaçi Model Tunus İşi Patik Yapımı

Apaçi Model Tunus İşi Patik Yapımı

Apaçi Model Tunus İşi Patik Modeli
Apaçi Model Tunus İşi Patik Modeli

Tunus işi ile yapılan patik modelleri her zaman diğerlerinden fazla rağbet görmüştür. Sanırım tekniği ile alakalı bir durum olsa gerek ki ilmekler sanki düğüm atılmış gibi duruyor. Bu da örgüye ayrıbir güzellik katıyor. Apaçi Tunus işi patik örneği de aynı güzellikte bir model olarak karşımıza çıkıyor.

Dışardan bakıldığında yapımı zor ve karışık bir patik gibi görünse de aslında yapılışı kolay bir patik modelidir. O yüzden aşağıda paylaştığımız anlatımlı videosunu dikkatlice izlemelisiniz.

38-39 numara ayak için uygundur. 138 adet zincir çekerek başlanmıştır. Bu numara ayak için sakın büyük gelir diye düşünmeyin. Çünkü yaparken elinizin sıkı olması gerekli. Bu bir Tunus işi olduğu için de 2,5 numara Tunus şişi kullanılmıştır. Gülkurusu ve krem olmak üzere iki renkte patik ipi tercih edilmiştir.

Apaçi Model Tunus İşi Patik Örneği
Apaçi Model Tunus İşi Patik Örneği

Tunus işi örgü tekniğinin nasıl uygulandığını daha önceki konularımızda ayrıntılı bir şekilde bahsetmiştik. Yine kısaca bahsetmek gerekirse zincir üzerinden ilmek alma ve alınan ilmeklerden ikişer ikişer ilmek çekme şeklindedir. Bu tekniğin uygulandığı kilim desenli patik örneğinin yapılışına da bakabilirsiniz.

Apaçi patik modelinde de aynı teknik uygulanmıştır. 4 sıra örüldükten sonra diğer renkte iple devam edilmiş ve desenler çalışılmıştır. Desenler yapılırken de alttaki sıralardan ilmek alınmıştır. Bu şekilde belli aralıklarla çizgili desenler oluşturulmuştur.

Kaynak: https://youtu.be/hnvVr_1B1dg (Ören Hanım)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here