Aort Damarının Yırtılma Sebepleri

aort-damarinin-yirtilma-sebepleri

Yakın zamanda ünlü oyuncu Oya Aydoğan’ın yediği patatesli yemek sonrası boğazına takılan lokmadan ötürü rahatsızlanması sonucu hastaneye kaldırıldı. Yapılan teşhiste ünlü oyuncunun Aort damarının yırtıldığı kaydedildi. 12 saat gibi bir süre içinde yapılan ameliyatı sonrası yoğun bakımda tutulan sanatçı hayati tehlikeyi atlattı. Fakat hayati tehlikesi geçmiş olsa da önemli bir damar olan aort damarı yırtılmış durumdaki sanatçının doktorların verdiği bilgiye göre uzun süre hastanede kalacağı da belirtilmiştir. Bu durum herkesin başına gelebilecek olması aort damarı neden yırtılır bunun sonuçları ne olur sorularını akla getirdi. Sizin için profesör doktor Ahmet Akgül’ün yaptığı bilgilendirmelerden bazılarını yazımızda sizler için yer verdik.

Aort damarının yırtılma sebepleri arasında şunu söylemekte fayda olacaktır. Öncelikle sağlıklı bir insanın yemek ya da soluk borusuna yemek ya da yiyeceklerin takılması ve bunun çıkartılması esnasında damarlarda yırtılma olmamaktadır. Damar sistemlerinde refleks olarak öksürme ya da ıkınma veya hapşırma türündeki göğüs içindeki basınç artışlarından vücut etkilenmemektedir. Fakat kalpten çıkan ana damarlardan bir tanesi olan aort damarı önceden oluşmuş balonlaşma ya da yıpranmalar tip türündeki refleks hareketler sonucu yırtılma riskleri olabilmektedir.

Aort damarını bu tür risklere hazırlayabilecek en büyük etken ise tansiyon yüksekliğinin kontrol altına alınmamasıdır. Hipertansiyon durumları genellikle zaman içerisinde aort damarının duvarlarını yıpratmaktadır. Bu da aort damarında balonlaşmaya ve kireçlenmeye neden olup içten yırtılma şeklinde ortaya çıkabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Kahvaltıyı Atlamamak İçin Önemli Nedenler başlıklı makalemizde fazla kilo ve obez, kahvaltıyı atlamamak ve kolesterol ve kan şekeri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir