Antep Fıstıklarıyla Vazo ve Kalemlik Süsleme

antep fıstığı kabukları ile dekorasyon
antep fıstığı kabukları ile dekorasyon

Selam sevgili bayanlar kuru yemiş çeşitlerinin en sevileni ile bugün sizlerle harika bir süsleme sanatı öğreneceğiz. Antep fıstıklarının kabuklarıyla süsleme sanatından söz ediyorum elbette. Vazoları ve kalemlikleri süslemek konusunda bu şahane besinin kabukları işimize çok yarayacaktır. Bu harika besin maddesini herkes evine alıp keyifle yemektedir. Yedikten sonra oluşan kabukları mutlaka atmamanızı önermekteyim. Kendin yap çalışmalarımız arasında sevdiğim bir çalışma olan, Antep fıstıklarıyla vazo ve kalemlik süslemek için fıstık kabuklarından yararlanacağız. Kabukları bazen zor ayrılsa da lezzetli olan bu şahane besini yemek hepimizin hoşuna gidiyor diyebilirim. Kabukları atmak yerine gelin sizlerle biraz farklı gelebilecek bu şahane çalışmayı yapalım derim. Neredeyse evde yer alan bütün küçük aksesuarlar için fıstık kabukları harika bir süsleme aracısı olabilir. Şimdi isterseniz bu şık süsleme sanatı öncesi belli malzemelerimizi belirteyim.

Malzemeler:

  • İzole bant
  • Uhu benzeri yapıştırıcı
  • Antep fıstığı kabukları (süslenecek eşyaya yetecek kadar)
  • Cam kavanozu

Yapımı:

Biz çalışmamızda cam kavanoz kullandık. Fakat siz benzeri değişik malzemeleri de kullanabilirsiniz. Şimdi öncelikle cam kavanoza resimdeki görünen poşeti sararak en alt kısmından süsleme amacıyla fıstık kabuklarını yerleştirmeye başlıyoruz. Dantel ve değişik malzemelerle en son süsleme rötuşunu da rahatlıkla yapabilirsiniz. Evet devam ettiğimizde, resimdeki gibi kavanozun dip kısmını önce kabukları tutkallayarak devam ediyoruz. Dip kısım tamamen kaplandıktan sonra yanlara geçiyoruz. Dipten aşağı doğru yanları da aynı resimdeki gibi belli mesafe aralıklarıyla Antep fıstığı kabuklarıyla kaplayarak süslü vazoyu tamamlamaya doğru ilerliyoruz. Yapımı son derece kolay olan bu eşsiz süsleme işleminde devam ettiğimizde, kavanozun büyük bir kısmını tamamlamış olacağız. Sıradaki işlem ise keseye yapıştırılan süsleme kabuklarının son halini almasını sağlayacağız. Resimlerde gördüğünüz üzere en son kaplama işlemini de yaptıktan sonra içindeki cam kavanozu çıkarttıktan sonra Antep fıstıklarından cam kavanoz süslemesi elde etmiş olacaksınız. Daha sonra ise en son resimlerde göründüğü gibi kurdeleli olan süs eşyamızı da Antep kabuğundan oluşan süsümüzün en üst kısmına yerleştirdiğimizde karşımıza kurdeleli harika bir Antep fıstıklı süs kabı çıkıyor olacaktır. Bunu dilerseniz mutfakta süs aksesuarı olarak dilerseniz evin farklı bir köşesinde kullanabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı