Örgü Modelleri

Anlatımlı Tığ Örgü Şapka Yapımı

örgüden yapılan şapkalar
örgüden yapılan şapkalar

Havaların hissedilir derecede soğumasıyla örgü örnekleri, insanların daha bir dikkatini çeker hale gelmeye başlamıştır. Örgü işlerini seven hanımlar, işlerine yarayacak türde örgü şapka modellerine merak sarıyorlar. Tığla örgü şapka yapmak konusunda hazırladığım bu çalışmamda hemen sizlere malzemeleri belirtmek isterim. Malzemeler: %50 akralik, %50 yün olacak, 123 milimlik 100 gram kadar iplik ve son olarak da 3,5mm bir tığ işimizi görecektir. Tığ işi örgü şapka nasıl örülür diye merak edenler hemen yazımızı sonuna kadar okusun diyorum ve devam ediyorum. Başlamadan önce şunu da eklemek isterim. İp rengini değişerek ve ölçüleri de kısaltarak erkek ya da kız çocukları için de örgü şapkalar yapabilirsiniz.

Yani bizim çalışmamız yetişkinleri kapsıyor diye sadece yetişkinlere şapka yapmak zorunda değilsiniz. İlk olarak işlemlere 35 artı 1 döngü yaparak başlıyoruz. Döngülerin zincir örgü şeklinde ilerlemesine dikkat ediniz. Yapılan dizede mutlaka uzunluğu kenarına üstten gelecek düzeyde yapılmalıdır. Derinliği de mutlaka eşit olmalıdır. Devam ettiğimizde yarım döngü ilk zincir için ise kanca getirerek örme bağlantı çubuklarının ilk satırını yapmalısınız. İkinci koltuk sırasında ise 1 vozd bağlantı noktası örmesini yapınız. Bu şekilde ters yönde önceki satırın da arka yarım döngüsünü arkasında kanca çubuklarını yapınız.

tığla örgü şapka yapmak

Tığ işi yapılacak şapka modellerinde mutlaka 35+1 ile başlayan döngüye dikkat etmek gereklidir. Aksi taktirde ölçüleri tam kestirememiş olursunuz. Örgüden yapılan şapkalarla kışı daha kolay atlatmak mümkün olacaktır. Örgü işi çalışmaları tercih ederek sizde sevdiklerinizin daha sıcak kış günleri geçirmesine yardımcı olabilirsiniz. Eğer örgü ve tığ işi çalışmalara merakınız varsa, sitemize giriş sağlayacak kışlık örgü türlerinin hepsinden örnekler alabilirsiniz. Malzemeleri her bayanın evinde bulunabilecek olmaması halinde tedarik edilebilecek türde bir çalışmadan söz ettim. Sevdiklerinize bu güzel anlatımlı tığ işi örgü şapkadan yaparak soğuk kış günlerini üşümeden geçirmelerini sağlamak amacıyla siz de bu örgü işlerini tercih edebilirsiniz. Kimi bayan ise bu örgüleri yaparak evine gelir de elde etmektedir. Ürün olarak hazırlayarak belli kurallar çerçevesinde sizde bu ürünleri satabilir ev ekonomisine katkıda bulunabilirsiniz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı