Anlatımlı Tığ İşi Zambak Oyası

Tığ İşi Zambak Oyası Yapımı
Tığ İşi Zambak Oyası Yapımı

Yine fazla istek alan bir tığ oyası modeli olan zambak oyası yapım aşamalarını paylaşıyoruz. Zambağı andıran çiçek motifleri ile yazma kenarlarınızı renklendirecek çeyizlik kıvamında bir tığ oyası örneğidir.  Aynı zamanda motif eklemeli bir oya modelidir. Üstteki beyaz ve arkasındaki yeşil yaprak dışarıda yapılıp yazma kenarına eklenmektedir.

Verilecek arayı belirlemede pimpirikli motiflerden yararlanılmıştır. Zambak motiflerinin eklenmesi için de belli aralıklara pimpiriğin üzerine iki adet yaprak çalışılmıştır. Yapımı kolay bir zambak oyası örneğidir.

Tığ İşi Zambak Oyası Nasıl Yapılır?

Videolu anlatımı da bulunan zambak oyasının yapımın zambağın taç yapraklarını oluşturacak olan yaprakların yapımı ile başlanmıştır.

Zambak Oyası Yapımı
Zambak Oyası Yapımı

Beyaz oya ipi ile 8 zincirli bir yuva elde edilmiş ve yuva içerisine 12 adet üçlü tırabzan yapılmıştır. Sonra tırabzanlara batarak üzerine 11 adet sık iğne çalışılmıştır. Bu sıradan sonraki sıralarda sık iğne içine sık iğne çalışılıp eksiltme yapılarak beyaz yaprak oluşturulmuştur.

Ardından arka yaprağın yapımı için beyaz yaprağın başlangıç yuvasına yeşil oya ipi giriş yapılmıştır. Bu yaprak da beyaz yapraktaki aynı yöntemle oluşturulmuştur. Sadece tırabzan ve sık iğne sayılarında değişiklik söz konusudur.

Yukarıda anlatıldığı şekilde dışarıda hazırlanan zambak yaprakları tığ batısı üzerine yapılan yapraklar arasına eklenmişlerdir. Zeminde görülen iki yaprağın ilki yapıldıktan sonra zambak yaprakları eklenmiş ardından diğer zemin yaprağının yapımı ile devam edilmiştir.

İstek Alan Zambak Oyası Örneği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/rT_AGeghzAA (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı