Anlatımlı Tığ İşi Yarım Bot Yapımı

Tığ İşi Yarım Bot Modeli
Tığ İşi Yarım Bot Modeli

Tığla yarım bot nasıl örülür onunla ilgili bir anlatımı sizlerin beğenisine sunuyoruz. Özellikle kışa yaklaştığımız şu günlerde ayaklarınızı sıcak tutacak bir örgü bot modelidir. Tabanı deri ve oldukça da sağlamdır. Uzun süre kullanabileceğiniz bir tığ işi bot örneğidir.

Yapımında oldukça kalın bir Alize Superlana Maxi ebruli bir ip, deri kaplı keçe taban ve ile 2,5 numara tığ kullanılmıştır. Örgü ipinden bir tanesine 1 yumak harcanmıştır. Yine süsleme amaçlı yan taraflarına ponpon dikilmiştir. 37-38 numara ayaklar için çalışılmış bir modeldir.

Tığ İşi Yarım Ev Botu Nasıl Örülür?

Tabanı için altı deri bir keçe taban kullanılmıştır. İşe de bu taban üzerindeki deliklere sık iğne yapılarak başlanmıştır. Taban üzerinde 46 tane delik bulunmaktadır. Burun kısmında 13, topuk kısmında 9 deliğe ikişer ve yanlara da tek sık iğne çalışılmıştır.

Tığ İşi Yarım Bot Örneği
Tığ İşi Yarım Bot Örneği

Önce topuk kısmında sık iğne ile çalışılmaya başlanmış ve buruna kadar ilerlenmiştir. Ardından üstüne 1 sıra çakma sık iğne yapılmıştır. Sonra çakma sık iğnelere bir arkadan bir önden girilerek 3 sıra ikili tırabzanlar örülmüştür.

Buna da Göz Atın: Anlatımlı Tığ İşi Babet Ayakkabı Yapımı

Dördüncü sırada da aynı şekilde ikili tırabzanlarla devam edilmiş ve burun kısmına gelince eksiltme yapılmıştır. Eksiltme yapılarak burun kısmı oluşturulmuş ve yanlar ile arkanın yapımına geçilmiştir. Bu kısımlarda herhangi bir eksiltme ve artırma yapılmadan ikili tırabzanlarla örülmüştür.

Tığla Örgü Yarım Bot Yapımı Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/PxhsKq3KXKA (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı