Anlatımlı Tığ İşi Mutfak Havlu Kenarı Modeli

Tığ İşi Mutfak Havlu Kenarı Modeli
Tığ İşi Mutfak Havlu Kenarı Modeli

Oya kenarına sonradan eklemeli yeni bir yapılmaya değer havlu kenarı modeli yapılışına göz atacağız. Önceden belirtmek isteriz ki bu tığ işi oya kenar örneğini havlu ya da yazma kenarlarınızda mutlaka kullanmak isteyeceksiniz. Aynı zamanda çeyizlik havlularınızın kenarlarını da süsleyebilecek bir oya modeli incelemiş olacağız.

Ana motif büyük bir çiçek motifinden oluşuyor. Ortada büyük yapraklı bir çiçek ve onu çevreleyen küçük yapraklı çiçekler ile zengin bir görüntü sergiliyor. Çiçekli havlu kenarı modelleri için örnek teşkil edecek güzel bir model diyebiliriz. Verilecek ara için de pimpirikli basit bir ara motifi belirlenmiş.

Tığ İşi Büyük Çiçek Motifli Mutfak Havlu Kenarı Modeli Yapımı

Çiçek motiflerinin oyadan ayrı yapılıp sonradan mutfak ya da yazma kenarına sonradan eklendiğinden bahsetmiştik. Videolu anlatımına da bu büyük çiçekli motifin yapımı ile başlanmıştır.

Yapmaya Değer Mutfak Havlusu Kenar Oyası
Yapmaya Değer Mutfak Havlusu Kenar Oyası

6 adet zincir çekilip bir yuva oluşturularak ana motifin yapımına başlanmıştır. Tırabzanlarla ilk olarak 6 tane yuva oluşturulmuş ve bu yuvaların her birinin içine de üçlü tırabzanlarla yapraklar yapılmıştır. Sonrasında farklı renkte ipe geçilerek tırabzanların tepelerine 3 zincir çekilip kapatılarak çevresine bir kontur geçilmiştir.

Sonraki aşamada yaprakların her birinin tepesine resimde görülen üç yapraklı ve yeşil dallı küçük çiçekler yapılmıştır. Yapımına başlamadan önce büyük yapraklı çiçeğin arkasına zincirlerle köprüler oluşturulmuştur. Ardından her bir köprü içine tırabzan zincir ve sık iğnelerle yeşil dallar çalışılmıştır. Ardından diğer renkte ipe geçilerek her bir yeşil dalın tepesine tırabzanlar küçük yapraklar yapılmıştır.

Bitirilen çiçek motifleri yazma ya da mutfak havlu kenarına araya pimpirik yapıldıktan sonra eklenmiştir.

Zengin Görünümlü Mutfak Havlu Kenarı Yapılış Videosu

Kaynak: https://youtu.be/vHJCe01xUt0 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı