Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Anlatımlı Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği

Anlatımlı Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği
Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği

Çok istek alan ve yapımı merak edilen kolay kelebek oyası örneğini paylaşacağız. Nasıl yapıldığı ve yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duracağız. Videolu anlatımı ile de pekiştirerek bu güzelim çeyizlik oya modelini artık sizler de yazma kenarlarınıza işleyebileceksiniz.

Motifleri sonradan yazmaya eklenen bir oya modeli ile daha karşı karşıyayız. Evet, kelebek oyası motifleri dışarıda yapılıp sonradan eklenmektedir. Yeşil, pembe ve kırmızı renkte oya ipleri ile çalışılmıştır. Tığ batısı üzerine kurulan pimpirikli sıra üzerine kelebek motiflerinin eklenmesi ile yapılmıştır.

Kolay Kelebek Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Yapılırken farklı renkte oya iplerinden hariç inci boncuklara ve en küçük boy serum halkaya ihtiyaç duyulmaktadır. İlk önce kelebek oyası motiflerinin yapımı anlatılmıştır. İnciler motife başlamadan önce motifi yapılacak ipe önceden geçirilerek oyaya başlanmıştır.

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Modeli
Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Modeli

Serum halka içine 3 kez 4 zincir çekilip kapatılmıştır. Sonra 12 zincir çekilmiş ve oyanın tersi döndürülerek 4 zincirli ortadaki pimpiriğe zincirler kapatılmıştır. Tekrar 12 zincir çekilmiş ve ilk pimpiriği içine alacak şekilde bu sefer zincirler serum halkaya kapatılmıştır. Ardından 2 zincir çekilmiş ve düz yüze dönülmüştür. Oluşan bu 12 zincirli köprüler üzerine 2 zincir çekilip kapatılmıştır. Böylece kelebeğin alt iki kanadı oluşturulmuştur.

Buna da Göz Atın: Tığ İşi Kanatlı Kelebek Oya Modeli Yapımı

Sonrasında serum halkanın boşta kalan kısmı da 4 zincir çekilip kapatılarak doldurulmuştur. Yukarıda paragrafta anlatıldığı gibi kelebek oyası motifinin üstteki iki kanadı da yapılmıştır. 8 zincir çekilerek üzerine boncuk kaydırılmış ve 8 zincire sık iğne çalışılarak da kelebeğin antenleri oluşturulmuştur.

Bu şekilde hazırlanan kelebek oyası motifleri tığ batısı üzerindeki pimpirikler üzerine belli aralıklarla eklenmişlerdir.

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/6OWKMR9jTig (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here