Anlatımlı Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği
Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Örneği

Çok istek alan ve yapımı merak edilen kolay kelebek oyası örneğini paylaşacağız. Nasıl yapıldığı ve yapılırken nelere dikkat edilmesi gerektiği üzerinde duracağız. Videolu anlatımı ile de pekiştirerek bu güzelim çeyizlik oya modelini artık sizler de yazma kenarlarınıza işleyebileceksiniz.

Motifleri sonradan yazmaya eklenen bir oya modeli ile daha karşı karşıyayız. Evet, kelebek oyası motifleri dışarıda yapılıp sonradan eklenmektedir. Yeşil, pembe ve kırmızı renkte oya ipleri ile çalışılmıştır. Tığ batısı üzerine kurulan pimpirikli sıra üzerine kelebek motiflerinin eklenmesi ile yapılmıştır.

Kolay Kelebek Tığ Oyası Nasıl Yapılır?

Yapılırken farklı renkte oya iplerinden hariç inci boncuklara ve en küçük boy serum halkaya ihtiyaç duyulmaktadır. İlk önce kelebek oyası motiflerinin yapımı anlatılmıştır. İnciler motife başlamadan önce motifi yapılacak ipe önceden geçirilerek oyaya başlanmıştır.

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Modeli
Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Modeli

Serum halka içine 3 kez 4 zincir çekilip kapatılmıştır. Sonra 12 zincir çekilmiş ve oyanın tersi döndürülerek 4 zincirli ortadaki pimpiriğe zincirler kapatılmıştır. Tekrar 12 zincir çekilmiş ve ilk pimpiriği içine alacak şekilde bu sefer zincirler serum halkaya kapatılmıştır. Ardından 2 zincir çekilmiş ve düz yüze dönülmüştür. Oluşan bu 12 zincirli köprüler üzerine 2 zincir çekilip kapatılmıştır. Böylece kelebeğin alt iki kanadı oluşturulmuştur.

Sonrasında serum halkanın boşta kalan kısmı da 4 zincir çekilip kapatılarak doldurulmuştur. Yukarıda paragrafta anlatıldığı gibi kelebek oyası motifinin üstteki iki kanadı da yapılmıştır. 8 zincir çekilerek üzerine boncuk kaydırılmış ve 8 zincire sık iğne çalışılarak da kelebeğin antenleri oluşturulmuştur.

Bu şekilde hazırlanan kelebek oyası motifleri tığ batısı üzerindeki pimpirikler üzerine belli aralıklarla eklenmişlerdir.

Tığ İşi Kolay Kelebek Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/6OWKMR9jTig (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı