Anlatımlı Tığ İşi Kanatlı Kelebek Oya Modeli

Tığ İşi Kanatlı Kelebek Oya Modeli
Tığ İşi Kanatlı Kelebek Oya Modeli

Öyle güzel figürlü oya modelleri var ki insan bakmaya ve yapmaya doyamıyor. Bunlardan biri de kelebek motifli oya modelleridir. Bu yüzden siz değerli takipçilerimizi de çok beğendiğimiz tığla yapılan kanatlı kelebek oyası modelinin yapılışını paylaşmak istedik.

Kelebek motifleri aynı gül, dut ve kiraz da olduğu gibi kenar oyalarını güzelleştiren ve zenginleştiren motiflerdir. Bu konumuzda da kelebek motifli bir tıp oyasının yapımını inceleyeceğiz. Motif olarak dışarıda yapılıp sonradan yazma kenarına eklenecek bir motifli tığ oyasıdır.

Kanatlı Kelebek Tığ Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

Videolu anlatımı da mevcut olan kelebek oyası iki aşamada yapılmıştır. İlk aşama kelebek motiflerinin tek tek işlenmesidir. Sonrasında yazma kenarı tığ batısı ile üzerine kelebek motiflerinin ekleneceği zemin oyası çalışılmıştır.

Kanatlı Kelebek Oyası
Kanatlı Kelebek Oyası

İlk olarak kelebek motifinin yapımı gösterilmiştir. Motifin yapımı biraz teferruatlıdır. Yapımı biraz karışık gelebilir. Ancak aşağıda yayınlayacağımız videosundan kolaylıkla öğrenilebilir.

Kelebeğin yapımına ortasından başlanmış ve bunun içinde 10 tane zincir çekilip halka oluşturulmuştur. Halka içine batılarak zincirlerle yuvalar oluşturulmuş ve tırabzan ve sık iğnelerle kelebeğin kanatları ortaya çıkartılmıştır. Antenleri de yapılarak yazma kenarına eklenecek duruma getirilmiştir.

Kelebekleri eklemek için tığ batısı üzerine 6 pimpirik yapıldıktan sonra ortaya 1 tane gizli örümcek yapılmıştır. Pimpirikler de 4 zincir çekilip ikili tırabzanlar arasına kapatılarak oluşturulmuştur. Kelebek motifleri 6 pimpirik ara ile yapılan 2 adet gizli örümceklere alt kanatlarından eklenmiştir.

Tığ İşi Kanatlı Kelebek Oya Örneği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/L5rgkWbXiTk (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı