Anlatımlı Tığ İşi Gelin Tacı Oya Modeli

Tığ İşi Gelin Tacı Oya Modeli
Tığ İşi Gelin Tacı Oya Modeli

Zevkli bir yapımı olan inci süslemeli gelin tacı tığ oyasının nasıl yapıldığına bakalım. Oya Sandığı kanalının bir çalışması olan bu kenar oyası gerçekten çok basit bir şekilde yapılmaktadır. Yazma kenarlarınıza ve tülbent kenarlarınıza kolaylıkla uygulayabileceğiniz hem güzel hem basit oyalardan biridir.

Tek sırada bitirilen gelin tacı oyasının her motifinde üçer inci boncuk kullanılmıştır. İp koparmadan yapılan sıralı tığ oyası örneğidir. Oyaya başlanmadan önce inci boncuklar ipe dizilmektedir. Tığ batısı üzerine kurulan güzel oya örneklerinden bir tanesidir.

Gelin Tacı Oya Modeli
Gelin Tacı Oya Modeli

Gelin Tacı Tığ Oyası Modeli Nasıl Yapılır?

İp tığ batısına sabitlenip 1 örümcek yapılır. Tığa 3 kere ip dolanır ve tığ batısından 3. kutucuğa batılır. Buraya 4 kerede çekilen bir tırabzan yapılır ve üzerine 3 tane inci sabitlenir. İlk başta çekilen tırabzanın üzerine 7 adet sık iğne yapılarak aşağı tığ batısına inilir.

Sekizinci sık iğne dibinde yapılarak bir örümcek daha yapılıp 3. Tığ batısına girilir. Yine 4 defada çekilen bir tırabzan yapılır ve üzerine 5 zincir çekilir. Oya tersine çevrilir ve incilerin iki tanesi dışarıda kalacak şekilde araya batılır. Oyanın düzü çevrilir ve çekilen 5 zincire 4 defa 4 zincir çekilip kapatılarak tırabzana inilir. Tırabzana da 7 sık iğne yapılarak geline tacı oya motifi bitirilir.

Yukarıda anlatılanlar yazma ya da tülbent kenarı boyunca tekrarlanır.

Tığ İşi Gelin Tacı Oya Örneği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/t2A_XAZLr14 (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı