Anlatımlı Taş Boncuklu Tığ Oyası Örneği

Taş Boncuklu Tığ Oyası Örneği
Taş Boncuklu Tığ Oyası Örneği

Yazmalarda oldukça zarif ve güzel duran tek sırada yapılan taş boncuklu tığ oyası modelinin nasıl yapıldığını inceleyeceğiz. İri taş boncukların basit yapraklı bir oya modelini nasıl renklendirdiğini ve alımlı hale getirdiğini göreceksiniz.

Bu yeni tığ iş yazma oyasında iki farklı renkte taş boncuk kullanıldığını görmekteyiz. Boncuklar tırabzanlarla biraz yatık işlenmiş üç yaprağın arasına iliştirilmiştir. Aynı zamanda tek sırada çalışılan bir sıralı oya modelidir. Yapımı kolay ama bir o kadar da zarif görünümlüdür.

Tığ İşi Taş Boncuklu Oya Modeli Nasıl Yapılır?

Tığ batısı üzerine bir kerede yapılan bir oya örneği olduğundan bahsetmiştik. Tırabzan, zincir ve sık iğne ile kolaylıkla yapılabilmektedir.

Taş Boncuklu Tığ Oyası Modeli
Taş Boncuklu Tığ Oyası Modeli

İp tığ batısına sabitlenir ve 8 adet zincir çekilir. Üzerine bir tan taş boncuk atılır ve kapatılır. 4 adet zincir çekilir ve başına 2 kez alınarak boncuğun üzerindeki ilmek yuva edilerek girilir.

4 adet üçlü tırabzan yapılır ve sonunda da 4 zincir çekilerek aynı yuvaya kapatılır. Böylelikle ilk yaprak yapılır. Diğer iki yaprak da aynı yuva içerisine çalışılır.

Son tırabzandan sonra tığ batısından 3 tane kutucuk sayılır ve dördüncüsüne kapatılır. Taş boncuklu tığ oyası örneği bu şekilde yazma kenarı boyunca tekrarlanarak tamamlanır.

Taş Boncuklu Tığ Oyası Örneği Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/2xvt7EcPC40 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı