Oya Dantel Videoları

Anlatımlı Taş Boncuklu Kolay Kalem Oyası

Taş Boncuklu Kolay Kalem Oyası
Taş Boncuklu Kolay Kalem Oyası

Yeşil taş boncuklarla süslemesi yapılan boncuklu kalem oyası modelinin yapılışını aktaracağız. Kısa sürede tamamlayabileceğiniz harika bir kenar oyasına sahip olacaksınız. Hem çok kullanışlı hem de boncukları ile şık bir görünen bir tığ işi yazma ya da tülbent oyası öğreneceksiniz.

Kalem oyaları sade bir şekilde yapılabildiği gibi bu şekilde boncuk ya da pullarla süslenerek de yapılabiliyor. Boncuklar arasında kum boncuklu kalem oyası, inci boncuklu kalem oyası ve diğer boncuklu kalem oyaları şeklinde çeşitli yapılışları bulunuyor. Ancak bu videolu anlatımında taş boncuklu kalem oyası yapımı anlatılmıştır.

Tığ İşi Taş Boncuklu Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Anlatımı yapılan örnek boncuklu kalem oyası yeşil taş boncuklar ve 198 renk kodlu oya ipi ile yapılmıştır.

Taş Boncuklu Kolay Kalem Oyası Modeli
Taş Boncuklu Kolay Kalem Oyası Modeli

Tığ batısı 3 zincirle yapılmıştır. Boncuklar yapıma başlanmadan önce ipe dizilmiştir. İp tığ batısına sabitlendikten sonra 5 zincir çekilmiş ve üzerine bir taş boncuk alınmıştır. Boncuk 1 zincir çekilip çekilen ilmeğin içinden geçirilmiştir. İlmek de kaleme geçirilmiştir. En sondan bir önceki zincire batarak tekrar 5 zincir çekilmiş ve tığ batısından 1 kutucuk boşluk bırakılarak 5 zincir kapatılmıştır. Tekrar 5 zincir çekilip üzerine boncuk atılarak aynı işlemler yazma kenarı boyunca tekrarlanmıştır.

Taş Boncuklu Kalem Oyası Videolu Anlatımı

Bu güzel ve basit tığ oyasının yapımı ayrıntılı bir şekilde aşağıdaki videoda yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/NQCc6MshCfg (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı