Anlatımlı Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Modeli

Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Modeli
Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Modeli

Hepinizin bildiği taş boncuklardan oya modelleri paylaşımlarımıza devam ediyoruz. Bu kez de taş boncuklu çıtır tığ oyası örneğini yapımına göz atacağız. Tek sırada giden ve gayet hoş bir yazma kenarı oyası modeli öğreneceğiz.

Yeni boncuklu tığ oyasında renkli taş boncuklar tercih edilmiştir. Oyada 3 yapraklı çiçek motiflerinde taş boncuk kullanılmıştır. Ayrıca bu çiçek motifleri arasında merdivene benzettiğimiz bir ara motif de oyayı daha da güzelleştirmiştir.

Tığ İşi Taş Boncuklu Çıtır Oyası Örneği Nasıl Yapılır?

İlk olarak taş boncuklar oya ipine dizilerek hazırlık yapılmıştır. Yazmanın tığ batısı yapılır ve ip tığ batısına sabitlenmiştir. İlk önce merdiven şeklindeki motifin yapımı ile başlanır. Bu motif 5 tığ batısı üzerine kurulmuştur. Her tığ batısında çekilen tırabzan sayısında artırma yapılıp her tırabzan tepesine de tomurcuk yapılmıştır.

Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Örneği
Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Örneği

Sonra yine tırabzanlarla 3 yapraklı bir çiçek motifi çalışılmıştır. Yapılırken ilk önce çok fazla büyük olmayacak şekilde 1 örümcek çekilmiş ve üzerine 1 taş boncuk atılmıştır. Boncuk ilmek edinip kapatılmış ve bu ilmeğin içine yuva edinilerek tırabzanlarla yapraklı çiçek motifi yapılmıştır.

Tek sıralı taş boncuklu yazma oyası modeli merdivenli ve çiçekli motiflerinin tekrarı sonucunda oluşmuştur.

Taş Boncuklu Çıtır Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/8bSqLmsTxVw (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı