Anlatımlı Süslemeli Çeyizlik Patik Modeli

Süslemeli Çeyizlik Patik Modeli
Süslemeli Çeyizlik Patik Modeli

38-39 numara ayak için örülmüş olan süslemeli çeyizlik patik örneğinin nasıl yapıldığına bakacağız. Tığla örülen bu patik modeli ile patik örnekleri kütüphanenize yeni bir model daha ekleyeceksiniz. Biraz büyük boy patik örmek isteyip de nasıl örülebileceğini merak edenler için de yardımcı olacak bir anlatımdan yararlanmış olacaksınız.

Eğer küçüğünü örmek istiyorsanız taban kısmındaki tırabzan sayısında eksiltmeye gitmelisiniz. Çünkü her iki tırabzan bir numara sayılır. Bunun haricinde iki renkle örülen yeni patik modeli için 5 numara 1,5 mm tığ tercih edilmiştir.

Tığ İşi Süslemeli Çeyizlik Patik Örneği Nasıl Örülür?

Patiğin yapımına yuvarlak şekilde burun kısmından başlanır. 50 tırabzan olana kadar artırma yapılır. Son sırada yarıya kadar tırabzan yapıldıktan sonra patik desenlerin yapımı için gerekli olan kutucukların yapımına geçilir. İlk olarak alt sıra için 13 tane kutucuk yapılır. Üstüne ortası ve kenarları kutucuk geri kalanları dolgulu sıralar yapılır.

Süslemeli Çeyizlik Patik Örneği
Süslemeli Çeyizlik Patik Örneği

Sonra yanlar için aynı kutucuklu yapı bir tane devam edecek şekilde tekrarlanır. Topuk kısmına kadar ilerlenir patiğin tabanı ile birlikte örülür.

Ardından desenlerin yapımına geçilir. Desenler iğne ile yapılır. Patiğin tersinden girilerek önceden örülen kutucuklardan yararlanılarak desenler iğne iplikle oluşturulur.

Patiğin arkası birleştirilir ve ağız kısmı için kenar oyası yapıldıktan sonra süslemeli çeyizlik patik modeli bitirilir.

Süslemeli Patik Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/NKpU1voUHUM (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı