Anlatımlı Örümcek Üstü Fıstık Oyası

Örümcek Üstü Fıstık Oyası Modeli
Örümcek Üstü Fıstık Oyası Modeli

Bu zamana kadar sizlere birbirinden güzel fıstık oyalarını yapılışları ile birlikte paylaşmıştık. Bunların içinde yapraklı fıstık oyası, iki katlı fıstık oyası, köprülü fıstık oyası ve fiyonklu fıstık oyası modelleri çok beğenilmişti. Şimdi de yine beğeni toplayacak örümcek üstü fıstık oyası yapımını paylaşacağız.

Aynı zamanda bu tığ oyası sıralı fıstık oyası örneğidir. Bilindiği üzere bu tip oyalar hiç ara verilmeden peşi sıra işlenen oya modellerindendir. Bu yeni tığ oyası iki sıradan ibarettir. İlk sıra örümcek çekerek, ikinci sıra da örümcek üzerlerine fıstık oyası yapılarak çalışılmıştır. Örümcekli sırada yeşil oya ipi kullanılırken fıstık motifleri ise pembe oya ipi kullanılmıştır.

Örümcek Üstü Fıstık Oyası Örneği
Örümcek Üstü Fıstık Oyası Örneği

Tığ İşi Örümcek Üstü Fıstık Oyası Yapımı

Yeni yazma kenarı oyasının ilk sırasında her tığ batısına aynı boyda olacak şekilde örümcek çekilip diğer tığ batısına kapatılmıştır. Örümcek boyunun ne kadar uzunlukta olmasını istiyorsanız o büyüklükte çekmelisiniz.

İkinci sırasında pembe renkli ip tığ batısına sabitlenmiş ve örümceklerin tek kanatları toplanarak fıstık oyası yapılmıştır. Bunu yaparken de sırası ile 4 örümceğin tek kanatları tığa alınmış ve 4 tane sık iğnesi yapılmıştır. Ardından 9 adet zincir çekilmiş ve bu zincirin etrafından 18 tane ilmek edinilerek bir fıstık oyası çalışılmıştır. Sonunda yine aynı yuvaya 4 adet sık iğne yapılarak ilk fıstık oyası yapılmıştır. Bir sonraki fıstık oyası yapımına geçiş için ise 5 zincir çekilmiştir.

Örümcek Üzeri Fıstık Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/nOL-MOKDUzI (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı