Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Anlatımlı Ömür Yediren Tığ Oyası

Anlatımlı Ömür Yediren Tığ Oyası

Ömür Yediren Tığ Oyası Modeli
Ömür Yediren Tığ Oyası Modeli

Bazı tığ oyaları vardır ki çok ağır oyalardır. Yaparken insanın ömründen ömür gider. Ancak bittiklerinde de yazma kenarlarında heybetli ve zengin görünümleri ile göze çarparlar. Biraz da bu tip oyaları sevenleri de düşünerek bu büyük motifli zor oya modelinin yapılışını paylaşmak istedik.

Hanımlardan bazıları böyle iri modelli tığ oyası modellerini yazma kenarlarında görmeyi çok istiyorlar. Yazmaları çok zengin gösteriyorlar. Gösteriyorlar ama yapımı da bir o kadar uğraştırıcı oluyor. Bunun bir örneğini de katlı yapraklı çiçek motifli tığ oyası modelinde görmüştük. Ancak bu model sanırım bu oyayı da geçecek zorlukta.

Ömür Yediren Tığ Oyası Örneği
Ömür Yediren Tığ Oyası Örneği

İki motif arası çimen oyası şeklinde geçiştirilmiş. Tabi bu kadar gösterişli bir motifi olan oyanın arasının da bu kadar gösterişli olması da beklenemezdi. Ara belirlendikten sonra karmaşık bir yapıda görünen 10 adet yeşil yaprak çalışılmış. Her yaprak zincir, tırabzan ve sık iğne ile birbirleri ile bağlantılı olarak yapılmış.

İkinci sırada bu yeşil yaprakların üzerine yelpazeyi andıran motifler işlenmiş. Bu motifler tırabzanlarla çalışılmış ve yukarı çıktıkça da sayıları artırılmış. İlk motif yani altta tek olanı zincirli bir yuvaya işlenirken diğerleri için örümcek çekilerek elde edilen yuvalara işlenmiş. Son olarak da beyazla üzerlerine pimpirikli bir kontur geçilmiş.

Kaynak: https://youtu.be/AAIxaLS2Je4 (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here