Anlatımlı Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası

Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası Modeli
Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası Modeli

Tülbent ve yazma kenarlarınıza işleyebileceğiniz harika bir tığ işi kum boncuklu çiçek oyası örneğinin yapımını paylaşacağız. Yine motif eklemeli bir yazma kenarı modeli ile karşı karşıyayız. Çiçek motifleri her yaprağında kum boncuklarla süslenerek tığ batısı dışında tek tek çalışılmıştır. Sonra da yazma kenarına eklenmişlerdir.

Kum boncuklu çiçek oyası 2 sıradan meydana gelmiştir. İlk sıra tığ batısı üzerine işlenmiş tepesi yapraklı bir örnektir. Hem kum boncuklu çiçeklerin eklenmesi için gerekli zemini oluşturmuş hem de verilecek arayı belirlemiştir.

Tığ İşi Kum Boncuklu Çiçek Oyası Yapım Aşamaları

Videolu anlatımı da mevcut olan bu yeni tığ oyası modelinin yapımına başlamadan önce kum boncuklar ipe dizilmiştir. Sonrasında da kum boncuklu 6 yapraklı çiçek motifin yapımına geçilmiştir. Bunun için de en küçük boy bir serum halkadan yardım alınmıştır.

Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası Örneği
Kum Boncuk Çiçek Motifli Tığ Oyası Örneği

Serum halka içine sık iğne ile girilmiş ve bir sık iğne daha yapılıp üzerine 6 adet kum boncuk yapılmıştır. İpin ucu alınıp bu boncuk serum halka içine kapatılmıştır. Bu işlem 6 kez tekrarlanmıştır. Sonrasında 5 zincir çekilip boncukların ortasına kapatılmıştır. Aynı kapatılan yere 3 kez 5 zincir çekilip kapatılarak 3 adet pimpirik oluşturulmuştur. Bu işlem diğer yapraklara da uygulanarak bir kontur çekilmiştir.

Diğer kum boncuklu çiçek motifleri yukarıdaki şekilde yapılarak hazırlanmıştır. Sonra tığ batısı üzerine yeşil oya ipi ile yapılan zemin oyasının yapımına geçilmiştir. Bunun içinde daha önceki tığ oyalarında gördüğünüz örümcekle başlanan çubuklu motifler yapılmıştır. Tek bir farkla tabi. Tepelerine tırabzanla yaprak çalışılmıştır.

Kum Boncuklu Çiçek Motifli Tığ Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/dJ-tFOjezUM (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı