Ana Sayfa Oya Dantel Videoları Anlatımlı Köprülü Kalem Oyası Modeli

Anlatımlı Köprülü Kalem Oyası Modeli

Köprülü Kalem Oyası Modeli
Köprülü Kalem Oyası Modeli

Yazma hatta havlu kenarlarınız için bile kullanabileceğiniz köprülü kalem oyası yapılışını paylaşacağız. Daha önceden de sizlere farklı tığ işi kalem oyalarını yapılışları ile paylaşmıştık. Hepsi de birbirinden güzellerdi. Bunun da onlar kadar güzel olacağına ve beğenileceğine eminiz.

Yeni kalem oyası üç renk ve 3 sıradan meydana gelmiştir. Yeşil, pembe ve beyaz oya ipleri ile işlenmiştir. Oyaya iki motif arası belirlemekle başlanmış ve kalemle ilmekler uzatıldıktan sonra tepesine 2 sıra daha geçilmiştir.

Tığ İşi Köprülü Kalem Oyası Nasıl Yapılır?

Kalem oyasının ilk sırası tığ batısı ile birlikte ilerler. Yazma kenarı üzerine iki motif arası için 12 tane tığ batısı yapılır. Sonrasında ana motifin zemin hazırlığına geçilir. 6 tane zincir çekilir ve oyanın ters yüzüne dönülerek 3. tığ batısına çekilen zincirler kapatılır. Sonra ters yüzüne dönülür ve 6 zincirli yuva içine her seferinde 2 zincir çekip birini uzatarak kalem üzerine 10 tane ilmek geçirilir. İlk sıra bu işlemlerin tekrarı şeklindedir.

Köprülü Kalem Oyası Örneği
Köprülü Kalem Oyası Örneği

Köprülü kalem oyasının ikinci sırasında kalemle uzatılan ilmekler üzerine tırabzan grupları çalışılır. Bunun için beyaz ipe geçilir ve her iki uzun ilmek içine 5 adet üçlü tırabzan yapılır. Yapılırken başta ve sonda çekilen 3 zincirler de tırabzandan sayılır.

Üçüncü ve son sırada pembe ipe geçilerek ikinci sıradaki beyaz tırabzanların üzerine pimpirikler yapılır. Yapılırken işleme tığ batısından itibaren başlanır ve sonra tırabzanların üzerine pimpirikler işlenir.

Köprülü Kalem Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/JQpkTL3s6Ow (Oya ve Dantel Dünyası)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here