Anlatımlı Kolay Kum Boncuk Oyası

Anlatımlı Kolay Kum Boncuk Oyası Modeli
Anlatımlı Kolay Kum Boncuk Oyası Modeli

Tek sırada bir kerede yapılan yeni kum boncuk oyası modelinin yapılışına göz atacağız. İster yazmalarınızda isterseniz tülbentlerinizde bu basit tığ oyası örneğini görmek isteyeceksiniz. Yine namaz örtüsü ya da mevlit örtüsü oya kenarı modeli olarak da bu modeli de düşünebilirsiniz.

Tek renk ve tek sırada yapılan bu tığ oyasının her motifinde 6 boncuk kullanılmıştır. Yapımı kolay olduğu için de özellikle tığ işlerine yeni başlayanlar için ideal bir oya modeli olacaktır. Bu oyayla zincir çekme ve sık iğnesi yapma ile ilgili melekelerini geliştirme fırsatını yakalayacaklar.

Anlatımlı Kolay Kum Boncuk Oyası Örneği
Anlatımlı Kolay Kum Boncuk Oyası Örneği

Basit Kum Boncuk Tığ Oyası Örneği Yapımı

İlk olarak kum boncuklar oya ipine dizilir. Yazmanın tığ batısı 2 zincir çekilip kapatılarak yapılır. Tığ batısına 6 adet zincir çekilir ve üzerine 6 tane kum boncuk atılır. İpin ucu alınıp boncuklar daire şeklini alacak şekilde dibine kapatılır.

Ardından 4 adet zincir çekilir ve devamında gelen iki kum boncuk arasına kapatılır. Bu işlem diğer boncuk aralarına da uygulanır. Sona gelindiğinde ilk başta çekilen 6 zincire 6 sık iğne yapılarak aşağıya tığ batısına inilir. 2 zincir çekilerek yandaki tığ batısına geçilir ve bu işlemde toplamda 3 kez tekrarlanır. Bu aynı zamanda iki motif arasını belirler. Sonra diğer kum boncuklu motifin yapımına geçilir.

Kaynak: https://youtu.be/hdJrEcB8YYk (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı