Anlatımlı Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı

Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Örneği
Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Örneği

Yapılışı oldukça kolay ve bir o kadar da güzel duran motifli havlu kenarı yapılışını inceleyeceğiz. Çeyizlik havlularınızda kullanabileceğiniz yeni bir kenar oyası modeli öğreneceksiniz. Kullanılan renklerin güzelliği ve çiçek motiflerinin katmış olduğu hava ile bu modeli çok beğeneceksiniz.

İlk önce beyaz çiçek motiflerinin hazırlanması ile başlanmış, sonrasında motifler birbirine eklenmiş ve havlu bandı ile oya bitirilmiştir. Örnek anlatımda beyaz ve kavuniçi renklerine yer verilmiştir. Havlu bandı olarak basit kutucuklu bir tasarım düşünülmüştür.

Tığ İşi Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Yapımı

Kavuniçi renkte iple 10 adet zincirli bir yuva elde edilerek iç içe yaprakların olduğu çiçek motiflerinin yapımı ile başlanmıştır. Yapraklar beyaz oya ipi ile yapılmıştır. İki sıra olan yapraklar tırabzanlarla altılı olarak çalışılmıştır. Çevresine yine kavuniçi renkle bir zincirlerle bir bordür geçilerek çiçek motifleri bitirilmiştir.

Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Modeli
Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Modeli

Daha sonra motiflerin birbirine eklenmesine geçilmiştir. Motiflerin bordürü üzerinde bir kez daha tığla çalışma yapılmıştır. Köprüler sık iğneler ve her kanatta ortada üçlü pimpirik olacak şekilde işlenmiştir. Birinci motifin çevresinin tamamı bu şekilde geçildikten sonra diğer motifler yarım bırakılarak diğer çiçeğe ekleme aşamasında kalanı tamamlanmıştır. Bu şekilde tüm motifler birbirlerine eklenmişlerdir.

Son olarak çiçek motifleri üzerine 1 sıra zincir çekilip üzerine de kutucuklardan oluşan bir havlu bandı yapılarak havlu kenarı tamamlanmıştır.

Kolay Çeyizlik Motifli Havlu Kenarı Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/L-lUvaGQP98 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı