Anlatımlı İrlanda Danteli Kenar Oyası Örneği

İrlanda Danteli Kenar Oyası Örneği
İrlanda Danteli Kenar Oyası Örneği

Tek sırada gidilen İrlanda kenar danteli modeli yapılışını paylaşacağız. Mutfak havlu kenarları, mevlit örtüsü kenarları, namaz örtüsü kenarları için ideal bir tığ oyası modeli öğreneceksiniz. Bunun haricinde bebek battaniye kenarlarına ya da peçete kenarlarına da uygulayabileceğiniz bir oya kenarı işleme fırsatı yakalayacaksınız.

Bir sırada yapıldığı için bu dantel örneğine sıralı bir oya modeli de diyebiliriz. Onun haricinde tek sırada yapılan bir dantel örneği olduğu için tek renk oya ipi ile yapılmıştır.

Tığ İşi İrlanda Kenar Danteli Yapımı

15 adet zincir çekilerek örneğin kurulumuna başlanır. Tığın başına 3 kez alınarak baştan 8. Zincire bu 15 adet zincir kapatılır. Bir adet dörtlü tırabzan yapılarak geri gidilir. Sonra 12 adet zincir çekilir ve döndürülerek 15 zincirli yuvaya girilir.

İrlanda Danteli Kenar Oyası Modeli
İrlanda Danteli Kenar Oyası Modeli

Tığın başına 3 kez alarak yuva içerisinden ilmekler 3 kez ikişer alınarak son ilmek tığda bırakılır. Bu işlem tığın üzerine 4 ilmek olana kadar tekrarlanır. İlmeklerin üçü birden çekilerek birlikte kapatılır. Araya 5 zincir çekip yuvaya kapatılır ve aynı işlem baştan itibaren tekrarlanarak toplamda 6 kez yapılır. Devamında 5 zincir çekilir ve 12 zincirin ikinci zincirine bu 5 zincir kapatılır.

Bir adet zincirle dönülür ve ilk yuvanın içine 6 adet sık iğne yapılır. Sonra 4 zincirli bir pimpirik elde edilir. Diğer uca kadar bu iki işlem sıra ile tekrarlanarak İrlanda kenar danteli ilk motifi yapılır. Yine 15 adet zincir yapılarak diğer motifin yapımına geçilir.

İrlanda Danteli Kenar Oyası Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/8y0xLzIvtWE (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı