Anlatımlı İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası

İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası Modeli
İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası Modeli

İki yaprak üzeri iki çiçek motiflerinden oluşan yeni tığ oyası modelinin yapım aşamalarını paylaşacağız. Tığ işi tekniklerinin hemen hemen hepsinin uygulandığı bu yazma kenarı ve tülbent kenarı oyası çok hoşunuza gidecek. Gerek renkleri olsun gerekse de tasarımı ile yine mevlit örtüsü ve namaz örtüsü kenarlarınızda da kullanabilirsiniz.

Videolu örnek anlatımında sarı, pembe ve yeşil renklerine yer verilmiştir. İlk sıra iki motif arasının verilmesi ile çiçeklerin ekleneceği yapraklı zeminin oluşturulmasından ibarettir. İkinci sırada ilk sıradaki yapraklar üzerine sarı ve pembe renklerle 4 yapraklı çiçek motifleri çalışılmıştır.

İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası Örneği
İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası Örneği

Tığ İşi İki Yaprak İki Çiçek Oya Modeli Yapımı

İki sıradan meydana gelen bir tığ oyası örneğidir. İlk sıra yeşil oya ipi ile işlenmiştir. Bu sırada iki motif arası için ikili tırabzan üzeri 5 zincir kapatılarak toplamda 14 tane pimpirik yapılmıştır. Sonrasında yeşil yapraklar için 10 zincirli bir yuva oluşturulmuş ve her iki yaprak bu yuva içerisine kurulmuştur. Yapraklar tırabzan ve sık iğneleri ile yapılmıştır. Her bir yaprak üzerine 16 zincir çekip aşağıdan sayıp 8. Zincire batarak yuvalar oluşturulmuştur.

İki yapraklı iki çiçekli tığ oyası modelinin ikinci sırasında 16 zincir üzerinde oluşturulan yuvalar üzerine çiçekler eklenmiştir. Çiçeklerin yaprakları tırabzan ve sık iğneleri ile oluşturulmuştur. Her bir çiçek için 4 adet yaprak yapılmıştır.

İki Yaprak İki Çiçek Oya Örneği Videosu

Kaynak: https://youtu.be/GowwyGut1xE (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı