Anlatımlı İki Yaprak Bir Çiçek Tığ Oyası Örneği

İki Yaprak Bir Çiçek Tığ Oyası Örneği
İki Yaprak Bir Çiçek Tığ Oyası Örneği

Yazma kenarlarınıza çok yakışacağını düşündüğümüz farklı oya modelleri paylaşmaya çalışıyoruz. Bu sefer de iki yaprak ve bir çiçek tığ oyası örneği ve yapılışını aktarmak istedik. Tasarımını biz çok beğendik sizlerin de beğeneceğini düşünüyoruz.

Farklı bir yapılışı var. Motif eklemeli bir model. Çiçek motifleri iki renkli yapraklar halinde tasarlanmış ve sonra da yeşil iki yaprağın ortasına eklenmiştir. Farkı da burada saklı. Eklenirken iğne ile dikilmiştir. İki aşamada yapılan işlemesi zevkli bir o kadar da zarif tığ oyası modelidir.

Tığ İşi İki Yaprak Bir Çiçek Oya Modeli Yapımı

Videolu anlatımı da mevcuttur. Aşağıda bulabilirsiniz. İlk olarak 5 yapraklı çiçeklerin yapımı anlatılmıştır. Yapımında iki ayrı renkte oya ipi ile en küçük serum halka kullanılmıştır. Yapraklar başta ve sondaki 4 zincir de sayılarak 4 adet üçlü tırabzanlarla oluşturulmuştur. Üstteki iki yaprak açık bir renkle alttaki üç yaprak da koyu bir renkle işlenmiştir.

İki Yaprak Bir Çiçek Tığ Oyası Modeli
İki Yaprak Bir Çiçek Tığ Oyası Modeli

İkinci aşamada yukarıdaki gibi hazırlanan çiçek motiflerinin ekleneceği zemin yaprakları ve verilecek ara motifleri anlatılmıştır. İki ara için üstü tırabzanlarla yapılan çubuklardan 3 tane yapılmıştır. Sonrasında da çiçeklerin ekleneceği iki büyük yaprak çalışılmıştır.

Son olarak çiçek motiflerinin oyaya eklenmesi işlenmiştir. Motifler iki büyük yaprağın üzerine konup iğne iplikler şeritler halinde yapraklara dikilmiştir.

İki Yaprak İki Çiçek Tığ Oyası Modeli Anlatımlı Videosu

Kaynak: https://youtu.be/Dd4GzEcaN54 (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı