Anlatımlı İğne Oyası Zil Yapımı

İğne oyası zil motifi
İğne oyası zil motifi

Yine nadide bir iğne oyası örneğiyle karşınızdayız hanımlar. Sizlere özel olan anlatımlı iğne oyası zil yapımını seveceğinizi umuyorum. Bu örneği yazma, takı, tesbih, krep gibi pek çok eşya için siz de rahatça kullanabilirsiniz. Resimlerinde ne kadar özenle yapılmış olduğu anlaşılan iğne oyası zil modeli, hanımların yapmak isteyeceği türde oldukça kaliteli gelecek bir örnektir. Vakit kaybetmeden hemen yapım aşamalarına geçmek istiyorum.

İğne Oyası Zil Örneği

İğne oyası zil motifi

İğne oyası zil motifini başladığımızda ilk iş olarak parmağımızın üzerinde ipimizle bir halka yapacağız. Fazlalık olarak kalan ipi de bırakacağız. Daha sonra ise halkamıza 13 adeta zürafa yapacağız. Fakat yapılacak zürafaların fazla büyük olmamasına özen göstereceğiz. Sonrasında fazlalık olarak bıraktığımız ipten tutarak, zürafamızı sıkıştırmak kaydıyla iğne oyamıza devam edelim. Şimdi fazlalık ipimizi pipetle birleştirelim. Zürafa yaparak dönerek devam ediniz. Üç veya dört sıra kadar örüp, sonrasında ise yuvarlak şeklimizi belirgin yapmaya başlayacağız. Zürafaları ise gevşek şekilde olmadan sıkıca yaparak, 13 kadar daha sıra tamamlamaya devam ediniz. Zürafa ile dönmeye devam ederken, sadece 11. sıradan sonra zürafaları gevşek şekilde yapmaya dikkat ediniz. Daha sonra ise 13 sıra kadar örünüz ve sonrasında ise uçtaki her bir zürafayı da birer pipet yapıp devam edelim. Benzer parçadaki farklı renkte bir ipi pipetle daha örünüz.

iğne oyası zil

İğne Oyası Zilin Yapım Aşamaları

İğne oyası zilin yapım aşamalarında devam ettiğimizde, diğer parçamızda bitince yeşil rengi ele alalım. Yeşil renkteki ipimizi en baştaki şekilde, halka yaparak devam edeceğiz. Fakat parmağımızdan çıkarmaksızın, 7 kat kadar halkamızı yaparak ilerleyelim. Sonrasında parmağımızı çıkarmaksızın, halkalarımızı alttan şekilde dolanarak iğnemize sıkı bir halde düğüm yapmalıyız. Örülen çanın içinden ölçüsünü alarak, halkaların büyülüklerini de ayarlayarak devam edelim. Bunun ardından, 7 katlı halkanın uç kısmına da bir tane kadar üçlü pipet yapmalıyız. Yapılacak yeşil halkayı çanın içine yerleştireceğiz. Devamında ise yan yapraklarımızı yapacağız bayanlar. Bunun yapımı zürafa ile olacaktır. Fakat siz dilediğiniz şekilde de yapabilirsiniz herkese şimdiden kolay gelsin diyorum.

iğne oyası zil resimli anlatım
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı