Anlatımlı Entrelak Hasır Örgü Yapılışı

Entrelak Hasır Örgü Yapılışı
Entrelak Hasır Örgü Yapılışı

İç içe geçmiş hasır şeklindeki baklavalardan oluşan entrelak hasır örgü modeli yapımından bahsedeceğiz. Genelde iki renk ile örülen şapkalarda, berelerde ve özellikle kazaklarda kullanılan çok güzel bir örgü örneğidir. Tek renkle de örülebilir, yine ebruli iplerle de güzel sonuçlar alınabilir.

Videolu örnek entrelak örgü örneğinin anlatımı ise iki renkle kurulmuştur. 5 numara şişle ve oldukça kalın bir iple örümü anlatılmıştır. Yoksa 6 ya da 7 numarada kullanılabilir. Daha ince bir iplikle yapılması isteniyorsa baklavaların kurulumu için gerekli olan ilmek sayısı artırılmalıdır.

Şişle Entrelak Hasır Örgü Modeli Nasıl Örülür?

Örnek anlatımda baklavaların kurulumu 6 ve katları şeklinde yapılmıştır. İlk başta biraz karışık gibi görünse de 3. baklavadan sonra yapımı kolaylaşıyor.

Anlatımlı Entrelak Hasır Örgü Modeli
Anlatımlı Entrelak Hasır Örgü Modeli

İlk olarak resimde görülen yarım baklavaların örülmesi ile başlanmıştır. Soldaki şişten her iki sırada bir ilmek eksiltilmiştir. Sağ şişteki sayı altıya çıkana kadar bu eksiltmeye düz örerek devam edilmiştir. Arkaya geçildiğinde ise ilmekler ters örülmüştür. Şişteki sayı altıya ulaştığı zaman diğer yarım baklavanın yapımına geçilmiştir.

İkinci ve diğer sıralar da baklavalar artık tam yapılmıştır. Artık tam yapılacağı ve çapraz üçgen bir şekilde geleceği için artırma yapılmıştır.

Entrelak Hasır Örgü Örneği Videolu Anlatımı

Farklı bir teknikle örülen entrelak örgü modelinin detaylı anlatımı aşağıdaki videosunda açıklamalı olarak yapılmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/kGkpwWvxDvk (Crochet Örgü Atölyesi)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı