Anlatımlı Dantel Salon Takımı Yapımı

Anlatımlı Dantel Salon Takımı
Anlatımlı Dantel Salon Takımı

Dantel örnekleri arasında beğeni alan türlerden olan dantel salon takımı hakkında bu çalışmamızda sizlere bilgiler aktarıyor olacağız. Renkli olan ve harika görünün sadeliği şıklığı ile salon takımı modelli olarak beğeninizi alacak bu özel çalışmayla sizde çeyiz hazırlıklarına son hız devam edebileceksiniz.

Çeyiz hazırlığı içinde olan bayanlara özel olan bu dantel salon takımının yapımına dilerseniz vakit kaybetmeden hemen geçiş yapalım. Öncelikle sizlere dantel salon takımı örtülerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgiler verelim. Öncelikle beş zincir çekerek halka oluşturarak başlangıç yapınız. Devamında üç zincir daha çekerek yanında 23 adet trabzan yapınız.

Çalışmamızda dantel ipiyle örme işlemi sağlıyorsanız ip koparmadan devam ediniz. Eğer renkli örmekteyseniz ipin rengini değiştirip resimdeki gibi batarak 24 trabzan da yaparak devam ediniz. Bir önceki turda battığınız gibi batarak trabzanları yapmaya devam ediniz. Fakat devamında ise bu kez aralarında iki zincir çekiniz.

İpin rengini değişerek aynı şekilde bir tur kadar daha dönüş yaparak örmeye devam ediniz. Bu turda ise her yuvanın içerisine üç sık iğne yapınız. Bir tur kadar daha eksiltme ve artıma yapmadan örmeye devam ediniz. Devam ettiğimizde resimdeki gibi batarak tığa beş ilmek toplayarak son iki ilmek kalıncaya kadar birlikte örmelisiniz.

Sonrasında ise o iki ilmeği birlikte örmelisiniz. Sıra sonuna kadar aynı şekilde işlemleri tekrarlayınız. Aynı renkte olan iplikle dört kadar daha zincir çekerek yapılan fıtıkların aralarına sık olarak iğne batınız.

Şimdi ise ipliğin rengini değiştirerek beş kadar daha zincir çekiniz ve aynı işlemi tekrar ediniz. Devamında ise yapılan yuvalara sırasıyla bir yuva içine iki sık iğne yanındaki yuvanın içerisine ise altı kadar trabzan yapınız. Sıra sonuna kadar bu işleme devam ediniz. Şimdi de bu turda farklı bir renkte motifin başlarına trabzanlara battığınız gibi batarak ve aynı zamanda aralarına üç zincir kadar çekerek sıra sonuna kadar ise trabzanlar yapınız.

İki yaprağın arasında ise zincir çekmeden trabzan yapınız. Devamında ise resimde daha net anlaşılacaktır diyebiliriz. Büyük türde olan motiflere ekleme işlemini ise resimdeki gibi yapınız. Orta kısmına ise beş kadar zincir çekiniz ve halka oluşturunuz.

Sonrasında ise tekrar üç zincir çekerek yanına da 17 kadar trabzan yaparak devam ediniz. Renk değişerek üzerine ise sık iğne yapıp resimdeki gibi ekleme işlemine devam ediniz. Bu işlemler sonunda dantel bittiğinde çok şık bir görüntü yakalamış olacaksınız.

anlatimli-dantel-salon-takimi-yapimi (2)
anlatimli-dantel-salon-takimi-yapimi (3)
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı