Anlatımlı Çok Zarif Tığ Oyası Örneği

Çok Zarif Tığ Oyası Modeli
Çok Zarif Tığ Oyası Modeli

Yıkaması ve ütülemesi kolay bir yeni tığ oyası yapılışını paylaşacağız. Anlatımı ile çok zarif bir görünümü olan bu modeli hiç zorlanmadan sizler de yapabileceksiniz. İki sıradan oluşan ve ana motifleri iki renkli kullanışlı bir yazma oya modelinin yapılışını bu yazımızda bulacaksınız.

İlk sırası tığ batısı üzerine işlenmiş ve sıralı bir şekilde ilerleyen örümcekli çubuklardan oluşmuştur. İkinci sırasında ilk sıradaki üç adet çubuklu motifin üzerine yapraklı ana motifler işlenmiştir. Her yeni motife geçişte de bir diğer renge geçilmiştir.

Çok Zarif Tığ Oyası Örneği
Çok Zarif Tığ Oyası Örneği

Çeyizlik Zarif Yazma Oyası Örneği Nasıl Yapılır?

İlk sıra daha önceki oya anlatımlarımızdan da bildiğiniz çubuklu motiflerle yapılmıştır. İlk önce bir örümcek çekilmiş ve iki atlanıp 3. Tığ batısına kapatılmıştır. Sonra tırabzanla yukarı çıkılmış ve tepeye 5 zincirli bir yuva yapıldıktan sonra kalan tırabzanlara sık iğne çalışılmıştır.

İkinci sırada bu çubuklu motiflerin 3 tanesinin 5 zincirli yuvalarına sabitlenen yukarı doğru eksilerek ilerleyen yapraklar yapılmıştır. İlk önce sağda ve soldaki boş bırakılıp ortadaki çubuğun tepesindeki yuvaya ip sabitlenerek işe başlanmıştır. Tırabzan ve zincirlerle diğer başta ve sonda kalan tepelere de batarak ana motif elde edilmiştir. Yaparken de oyanın hem düz hem de ters yüzünde çalışma yapılmıştır.

Tığ İşi Zarif Oya Modeli Videolu Anlatımı

Kaynak: https://youtu.be/e3TXCqKz6A8 (oya.sandigim)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı