Anlatımlı Çeyizlik Oval Lif Modeli

Çeyizlik Oval Lif Örneği
Çeyizlik Oval Lif Örneği

Adeta bir tepsi örtüsünü andıran bir şekli olan çeyizlik oval lif örneği yapımını inceleyeceğiz. Diğer liflerden görünüm olarak farklı bir tasarımı bulunmaktadır. Örülmesi bittiğinde oval bir şekil almaktadır. İki renkle örülen çeyizlik lif modeli olarak değerlendirebileceğiniz bir liftir.

Yeni lif örneği üçlü fıstıklarla örülmüştür. Ortasından beyazla başlanmış ve sonrasında mor ipe geçilerek lif genişletilmiştir. En sonunda da kenar oyası yine mor ve beyaz renkle yapılarak lif yapımı bitirilmiştir.

Tığ İşi Oval Lif Örneği Nasıl Örülür?

Beyazla örülen orta kısmının bir ucundan başlanır. 6 zincirli bir yuva elde edilir ve içerisine ikili tırabzanlarla yuvalar elde edilir. Başlangıç ve bitişlerde tırabzanlarla, ortasında ise üçlü fıstıklarla her sırada artırma yapılarak orta kısma kadar ilerlenir. Sonraki sıralarda da fıstıklarda eksiltmeye gidilerek oval bir beyaz gövde elde edilir.

Çeyizlik Oval Lif Modeli
Çeyizlik Oval Lif Modeli

Sonra mor ipe geçilerek beyaz gövdenin her boşluğuna iki adet üçlü fıstık örülerek devam edilir. Aynı şekilde etrafı sürekli dönülerek toplamda 5 sıra elde edilene kadar gelinir.

Buna da Göz Atın: Gökkuşağı Şekeri Lif Modeli Yapımı

Son olarak da oval lifin kenar oyası örülür. Bunun için ilk önce beyaz iple ortaya tek yanına iki fıstık örülür. Sonra sürekli dönerek fıstık arasına tepede tek fıstık kalana kadar fıstık yapmaya devam edilir. Sonra mor ipe geçilerek bu örülen fıstıkların yanına kontur yapılır. Aynı işlemler tekrarlanarak oval lif örneğinin kenar oyası tamamlanır.

Eğer banyo lifinin boyutunu küçültmek ya da büyütmek istiyorsanız mor sıraların sayısında değişiklik yapmalısınız.

Çeyizlik Oval Lif Modeli Yapılış Videosu

Kaynak: https://youtu.be/6PI3hvOWMAQ (Ören Hanım)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı