Amigurumi Uğur Böceği Yapım Aşamaları

amigurumi uğur böceği yapımı
amigurumi uğur böceği yapımı

Bu konumuzda da amigurumi örgü oyuncak uğur böceği açıklamalı modelinden bahsedeceğiz. Amigurumi uğur böceği yapılışı için; Kırmızı ip, beyaz ip, siyah ip, örgü ipliği, tığ ve elyaf gereklidir. Öncelikli olarak kırmızı ip ile 4 zincir çekip halka yapıyoruz. İçine 6 sık iğne atıyoruz. Daha sonra ise her sıraya iki defa batıp sayımızı toplam 12 yapıyoruz. Bir sonraki sırada arttırma yaparak toplamda 19 sık iğne oluşturuyoruz. Bir sonraki turda da 30 sık iğne ve diğer turda da toplam 44 sık iğne yapıyoruz. 2 sıra arttırma işlemi yapmadan 44 sık iğne yapıyoruz. Şimdiki turda ise 59 sık iğne yapıyoruz. 6 sıra arttırma işlemi yapmadan 59 sık iğne yapıyoruz.

Uğur böceğimizin kabuk kısmı tamamlandı. Şimdi de kabuğun alt kısmını yapalım.Yine önce 4 zincir çekiyoruz ve halkayı tamamlıyoruz. Halkanın içine ise 8 sık iğne yapıyoruz. 2. sırada da 14 sık iğne örüyoruz. 3. sırada ise 20 sık iğne. 4. sırada da 30 5. sırada da 41 sık iğne yapıyoruz. 6. sırayı arttırma işlemi yapmadan 41 sık iğne yöntemi ile örüyoruz. 7. sırada geldiğimizde 54 sık iğne yapıyoruz 8. sırayı 54 sık iğne olarak tamamlıyoruz. 9 ve 10. sıraları da 59 sık iğne olarak yapıyoruz. Örmüş olduğumuz taban kısmının ipini birazcık uzun kesiyoruz. İğne ile yaptığımız kabuk kısmına artık dikiyoruz. Daha sonra ise bir miktar açıklık payı bırakıp buradan pamuk elyafı dolduruyoruz. Ve  uğur böceğimizin gövdesi hazır.

Şimdi artık kafayı örmeye başlayabiliriz. Siyah ip ile 4 zincir çekip halka yapalım. İçine 8 sık iğne yapalım. 2. Sırada ise her sıraya iki defa batalım. (18) 3. sırada bir örüp bir arttıralım (24) 4. sırada gelince arttırma yapmayalım artık sadece 24 sık iğne yapalım. 5. sırada da iki örüp bir arttırıp sayıyı 36 ya ulaştıralım.  12-14 sıraları 24 sık iğne olarak yapalım. Bir miktar açıklık oluşturup oradan pamuk elyafı doldurup dikmeye devam edelim. Kafayı tamamladıktan sonra siyah ip ile gövdenin ortasından bir şerit atalım. Şimdi de uğur böceğinin beneklerini yapalım. Ve artık oyuncağımızı süsleyip kullanıma hazır hale getirebiliriz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı