Amigurumi Oyuncak Baykuş Yapımı

amigurumi baykus oyuncak video
amigurumi baykus oyuncak video

Bu yazımızda amigurumi oyuncak baykuş yapımından söz edeceğiz.  İster çocuklarınıza verebilirsiniz, isterseniz süs olarak kullanabilirsiniz. Çok güzel bir görüntüye sahip bir oyuncak olacak.

Amigurumi baykuş yapımı oldukça kolay. Öncelikle gövdenin yapımından bahsedelim. Gövde için ip ve tığ kullanacağız. 12 adet zincir çekerek başlayalım. Sonrasında geri dönüyoruz ve her yuvaya 3 kere dolduruyoruz. Bu işlemlerde ipi sıkı sıkı çekin. Boşluk bırakırsanız ileriki aşamalarda zorluklar olabilir. Çünkü daha sonra bu gövdenin içine pamuk dolduracağız. Boşluklar olursa, pamuklar dışarı çıkabilir. Köşelere geldiğinizde üçlü artırmalar yapmanız gerekiyor. Sonrasında sıra boyunca üçlü doldurmalar yaparak devam edeceğiz. 3. sıraya geldiğimizde 3 yerine 6 kere batırıyoruz. Köşeye geldiğimizde de 6 artırıyoruz. Bir sonraki sırada 9 artırıyoruz. Artırma işlemi 16. sıraya kadar devam edecek. Bu şekilde oyuncağın alt kısmında bir genişlik olacak ve bu oyuncağa daha tatlı bir görünüm kazandıracak. 16. sıraya geldiğimizde 60 dişlik bir sıramız olmuş olacak. 16. sıradan sonra iki yandan kesmeye başlayacağız ve böylece bir kavis oluşacak.

Kesme işleminde bir örüp, bir atlayarak sıkıştırıyoruz ve böylece sıralar daralıyor. Bu işlemi sadece kenarlarda uygulamanız gerekiyor.  17. sırada 2 kenardan üçer ilmek kesin. Ardından da ikişer ilmek kesin. Böylece geriye 50 ilmek kalmış olacak.  Buradan yukarı doğru 50 ilmekle devam edeceğiz. Baykuşun gövdesinin 2 renkli olmasını istiyorsanız, istediğiniz sırada ip değiştirip bunu sağlayabilirsiniz. Öylece isteğinize göre farklı amigurumi baykuş modelleri yapabilirsiniz. Kafa bölümüne kadar bu şekilde devam ediyoruz. Kafada kulakları yapabilmek için yine artırma yapmamız gerekiyor. İlk sırada 7 tane artırma yapacağız. Bir sonraki sırada da 3 artış yapacağız. Bu şekilde kulağımızı da tamamlayıp bedeni bitirmiş oluyoruz. Ardından içini pamukla dolduruyoruz ve tepesini dikerek oyuncağımızı tamamlamış oluyoruz.

Bu şekilde çok tatlı bir baykuş oyuncak elde edebilir ve çocuklarınızı sevindirebilirsiniz ya da kendi isteğinize göre süs eşyası olarak kullanabilirsiniz. Yumuşak bir oyuncak olduğu için çocuklarınız için de hiçbir tehlike oluşturmayacaktır. Gelecek yazılarda başka amigurumi oyuncak örgü modelleri üzerine konuşacağız.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı