Amigurumi Örgü Koyun Oyuncak Yapımı

amigurimi örgü koyun yapılışı
amigurimi örgü koyun yapılışı

Merhabalar arkadaşlar, sizlere amigurumi oyuncakların tığla buluşması konulu oyuncak yapımı çalışmamızdan söz etmek istiyorum. Oldukça basit tığ işi çalışmalar sayesinde artık amigurumi oyuncakların yapımı o kadar da zor gelmeyecektir. Tığla yapılan yeni örgü oyuncak modellerine kesinlikle bayılacaksınız. Anneler de son zamanlarda popüler hale gelmeye devam eden amigurumi tığla yapılan oyuncakları çok sevdiler demek doğru olacaktır. Sizlere çalışmamız olan amigurimi örgü koyun yapılışını anlatmaya geçeceğim. Fakat önce sizlere malzemeleri de saymak isterim. Bu oyuncaklar kırılmazlık özelliği ile de annelerin ve anne adaylarının dikkatini çekmektedir. Malzemelere baktığımızda tığ, vatka, makas, renkli iplik (koyuna yakışacak türde renkler seçilmelidir), plastik oyuncak göz. Malzemeleri hazır ettikten sonra bu son derece şık amigurumi oyuncağın yapımına hemen geçebiliriz.

İlk önce yapılması gereken adım birinci turdaki örme işleminde 6 tek sihirli halka yapmalısınız. Devamında ise tek kroşe ekleyerek 6 tane dikiş atmalısınız. Sonrasında yine örgüye devam ediyoruz ve 2 tane yuvarlak yapınca 1 artış yaparak 12 kadar da ilmek yapmalısınız. 3. turda da 1 tek tığ atarak, devamında 1 artış yapıp 18 kadar da ilmeği örgünün etrafında dönmelisiniz. Bu işlemlerin ardından 4. tura gelince ise 2 tekli tığ geçiniz. Devamında ise 24 tane ilmek daha atarak örgüyü sürdüreceksiniz. Bu örgü işlemini tamamladıktan sonra 5. tura gelmiş olacağız. Beşinci turda ise dokuz tane yaklaşık, 1 tane de kroşe yapıp ilmekleri örmeyi sürdürmelisiniz. İlmekleri örmeye devam ederken 24 tane ilmek daha atılacak unutmayınız. Bunun ardından ise 10. Tura gelindiğinde 2 tane tek tığ atmanız gerekmektedir.

Devamında ise 1 düşüş yaparak ilerleyeceğiz. Sonrasında 18 kadar daha ilmek etrafını tekrar ettikten sonra örgüyü sürdüreceksiniz. 11 yuvarlak yapıp 1 tek tığ ile 1 azalma sağlamalısınız. Bunlarla beraber ise 12 tane dikiş yapılmalıdır. Amigurumi koyunun baş kısmını ise 1 yuvarlak ve altı 6 tek kroşe olarak ilerleyerek başlıyoruz.  2. turda ise 1 artış yapıp 12 ilmek kadar devam ediyoruz. 3 ve 4. turda ise 1 tek kroşe yapılmalıdır. Devamında 12 ilmek yapıp gövdenin rengi için ip değişilmelidir. 5 ve 6. turda ise 1 tek kroşe yapılmalıdır. 12 tane de ilmek yaparak gözleri ilave etmelisiniz. Devamında 7 kadar daha yuvarlak yapıp 6 düşüşlerin kapalı şekilde sabitlenmesi gerekir. Bunların ardından bacak kısmında ise 1 yuvarlak 6 tek kroşe sihirli halka gidilmelidir. 6 dikiş şeklinde sürdürülmelidir. 2. turda ise 1 tek kroşe etrafına 6 dikiş şeklinde sabitlenmelidir ve bunun bitiminde bütün parçalar dikilmelidir.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Anlatımınız çok farklı..guzel bir koyun yapmak istedim.ama anlatımınızdan bir şey anlamadım.nereden başladınız hangi parçayı anlatıyorsunuz..futbol maçı anlatir gibi kroşe filan..daha halk dili kullansanız..çok begeiştim halbuki..

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı