Amigurumi Meraklı Kedi Yapılışı

Minik amigurumi oyuncaklar yapmaya devam ediyoruz. Bu kez de amigurumi meraklı kedi oyuncak yapımı hakkında bilgiler vereceğim. Oldukça zevkle yapacağınız bir oyuncak amigurumi işi olacağından eminim. Çocuğunuz ördükten sonra bu oyuncağı elinden bırakmayacak; hep onunla uyumak isteyecektir.

Oldukça sevimli bu amigurumi kedi oyuncağı bittiğinde yaklaşık olarak 17 cm. boyutunda olacaktır. Sevimli burnu, bıyıkları, pençeleri ve kuyruğu ile çocuğunuz vazgeçilmez oyuncağı olacaktır. Özellikle ona dışardan parayla aldığınız oyuncaklardan daha sağlıklı olacağını söylemek isterim. Ayrıca sizin için de el emeği ile yaptığınız için ayrı bir değeri olacaktır.

Sevimli amigurumi kedimiz; kafa, kulaklar, gövde, bacaklar, kollar ve kuyruk olmak üzere toplamda altı ayrı parçadan oluşmaktadır. Yine diğer amigurumi işlerinde olduğu gibi bu örgüde de sık iğnelerle yapılmaktadır. Parçalar ayrı ayrı örülüp sonrasında birleştirilmektedir.

Şirin Amigurumi Meraklı Kedi İçin Malzemeler:

  • Koton iplik (Örnekte 100 gr Novita Tennessee yumak kullanılmıştır.)
  • 3 mm. tığ
  • Polyester elyaf dolgu (Oyuncağın içini doldurmak için)
  • 2 adet amigurumi göz (Güvenlik aparatlı olanından tercih ediniz)
  • Burun ve bıyık dikmek için biraz pembe ve siyah iplik
  • Saten kurdele
  • Nakış iğnesi

Malzemeler hazırsa sevimli kedimizin bölümlerini örmeye başlayalım.

Yapılışı:

A- KAFA

Üstten alta doğru tığ ile örülür.

Amigurumi meraklı kedi
Amigurumi meraklı kedi

1. Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır.
2. Her ilmek etrafında 2 sık iğne yapılır. [12]3. Sonraki ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. Bu şekilde 6 tekrar yapılır. [18]4. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. Bu 6 kez tekrarlanır. [24]5. Her bir sonraki 3 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne örülür. 6 tekrar yapılır. [30]6. Her bir sonraki 4 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. Bu 6 kez tekrarlanır. [36]7. Her bir sonraki 5 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. 6 kez tekrarlanır. [42]8-17. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

11 ve 12. sıralar arasında gözleri bağlayın. İlk gözü aralarına yerleştirin, ardından sola 2 delik açıp ikinci gözü sonraki deliğe yerleştirin. Parçaları içinden kapatın.

18. Her bir sonraki 5 ilmek içine sık iğne yapılır. 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [36]19. Her bir sonraki 4 ilmek içine sık iğne yapılır. 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [30]20. Her bir sonraki 3 ilmek içine sık iğne ve ardından 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [24]21. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne örülür. Sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [18]

Kafayı elyaf dolgu ile doldurun.

B- KULAKLAR (2 ADET)

1. Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek kulakların yapımına başlanır.
2. Sonraki ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. 3 kez tekrarlanır. [9]3. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
4. Sonraki 2 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır. 3 kez tekrarlanır. [12]5. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

Kulakları düzleştirin ve kafaya takın.

Burnu pembe iplik ile dikin ve siyah iplikle çerçeveleyin. Bıyıkları siyah iplikle dikin.

C- GÖVDE

Gövde bölümünü aşağıdan yukarıya doğru işliyoruz.

1. Bir sihirli halka içinde 6 sık iğne örerek gövdenin yapımına başlıyoruz.
2. Her bir ilmek etrafında 2 sık iğne çalışın. [12]3. Sonraki ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 kez tekrarlanır. [18]4. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 defa tekrarlanır. [24]5. Her bir sonraki 3 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 kez tekrarlanır. [30]6. Her bir sonraki 4 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 kez tekrarlanır. [36]7. Her bir sonraki 5 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 kez tekrarlanır. [42]8-11. Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.
12. Her bir sonraki 5 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [42]13. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
14. Her bir sonraki 4 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [30]15-16. Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.
17. Her bir sonraki 3 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [24]18-19. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
20. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 kez tekrarlanır. [18]

Gövde elyaf dolgu ile doldurulur. Gövde ile kafa birlikte dikilir.

D- BACAKLAR (2 ADET)

1. Bir sihirli halka içine 6 sık iğne yapılarak bacakların yapımına başlanır.
2. Her bir ilmek etrafında 2 sık iğne çalışın. [12]3. Sonraki 2 ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 6 kez tekrarlanır. [18]4-7. Her bir ilmek içine sık iğne örülür.
8. Sonraki ilmek içine sık iğne örülür ve sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 6 tekrar yapılır. [12]9-13. Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

Elyaf dolgu ile bacaklar doldurulur.

14. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. 3 kez tekrar yapılır. [9]

Bacaklar gövdeye eklenir. Siyah iplik ile 4 pençe dikilir.

E- KOLLAR (2 ADET)

1. Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek kolların yapımına başlanır.
2. Her bir ilmek etrafında 2 sık iğne örülür. [12]3-6. Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.

Kolun ucunu doldurun. İş ilerledikçe biraz dolgu ekleyin.

7. Her bir sonraki 2 ilmek içine sık iğne yapılır, 2 sık iğne birlikte örülür ve 3 tekrar yapılır. [9]8-11. Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.
12. Sonraki ilmek içine sık iğne yapılır, 2 sık iğne birlikte örülür ve 3 kez bu işlem tekrarlanır. [6]

Kolları boynuna bir saten kurdele bağlamak için yeterli yer bırakarak vücuda dikin.

F- KUYRUK

1. Bir sihirli halka içine 6 sık iğne yapılarak kuyruk yapımına başlanır.
2. Sonraki ilmek içine sık iğne, sonraki ilmek içine 2 sık iğne yapılır ve 3 defa tekrarlanır. [9]3-6. Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.
7. Her bir sonraki 7 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. [8]8-9. Her bir sonraki ilmek etrafına sık iğne yapılır.
10. Her bir sonraki 6 ilmek içine sık iğne yapılır, sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. [7]11-12. Her bir sık ilmek etrafına sık iğne yapılır.
13. Her bir sonraki 5 ilmek içine sık iğne yapılıp sonraki 2 sık iğne birlikte örülür. [6]14-15. Her bir ilmek etrafına sık iğne örülür.

Kuyruk gövde üzerinde uygun bir yere dikilir.

Bir karın düğmesi dikin, boynuna bir saten kurdele bağlayın ve artık meraklı kedi amigurumi oyuncağınız kullanıma hazır hale gelecektir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı