Amigurumi Gergedan Yapımı

amigurumi gergedan

amigurumi gergedan

Bu yazımızda sizlere tamamı doğal ve tamamı sağlıklı oyuncak modelleri sunacağız. Daha gördüğünüz anda çok beğeneceğiniz bu oyuncakların yapımı da çok kolay üstelik. Bu amigurumi oyuncakların ana özelliği tamamen örme yani el işi oyuncaklar olmasıdır. Piyasada çok fazla Çin malı oyuncak olduğu için bu oyuncaklar çocukların sağlığını da olumsuz olarak etkilemektedir. Ancak bu yazımızda bahsedeceğimiz gibi örgü oyuncak modelleri yaptığınızda çocuklarınız istedikleri gibi ağızlarına sokabilirler, ısırabilirler ya da içiniz son derece rahat olarak oynayabilirler. Hiçbir şekilde çocuklara zararı bir zararı yoktur. Öte yandan bakıldığında da görsel olarak bir o kadar da güzel oyuncaklardır. Bu yazımızda amigurumi gergedan yapımından bahsedeceğiz.

Önce sihirli halkanın içine 6 adet sık iğne dolduruyoruz. 2. sırada ise 6 artırma arttırarak 12 sık iğne oluşuyor. 2 sıra normal olarak örüp 5. sırada gelince 6 azaltma yapıyoruz. Tercihinize göre istediğiniz rengi seçip ipe geçip 8 sıra daha örüyoruz. Göz için ise yine aynı şekilde sihirli halkaya 6 adet sık iğne doldurup 2. sırada 6 artırma yaparak arttırıyoruz. Beyaz ip kullanıp iğne ile ışıltıları da yapınca gözler tamam oluyor. Kafaya başlamak için sihirli halka ile işleme başlıyoruz. 1. Sıranın olduğu yere 6 sık iğne doldurulur. Yine aynı şekilde her sırada 6 artırma yapılıp 10. sıranın sonunda 60 sık iğneye varılır. Bu sefer artırma yapmadan 13 sıra yapılır. Bunun üzerine gözler ve burun dikilir, içini biraz doldurulur. Şimdi artık azaltmalara başlıyoruz. Her sıraya gelindiğinde 6 azaltma yaparak 24 sık iğne kalana kadar azaltma yapmaya devam edilir. Artık başka bir renge geçilir. Yine aynı şekilde her sırada 6 artırma yaparak 48 sık iğne oluncaya kadar çoğaltılır. 9 sıra örülüp ve artık azaltmaya geçilir. 18 sık iğne oluşana kadar azaltmaya devam edilir. 2. yuvarlağın olduğu yerden 10 sık iğne ortaya çıkartılıp kollar örülmeye başlanır. Kol 25 sıra oluşturulur, 4. Yuvarlak için yine başka bir renge geçilir, her sırada önce 6 artırma yapılıp 30 sık iğneye varılır. 5 sıra örülüp her sırada yine önce 6 azaltma yapılıp 6 sık iğne oluncaya kadar azaltılır. Gergedanınız hazır artık. İstediğiniz gibi süsleyebilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan Amigurumi Kalem Yapmak başlıklı makalemizde amigurumi örgü, amigurumi yapımı ve bennako pırlanta hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir