Amigurumi Başlangıç Rehberi – Amigurumi Teknikleri

Amigurumi ile genellikle hayvan figürleri ya da oyuncak bebekler yapılmaktadır. Bu şekilde hiçbir yapay malzeme kullanılmadan örülerek yapıldıkları için de organik oyuncak olarak kabul edilmektedirler. Öğrenmesi çok kolay bir örgü çeşididir. Ağırlıklı olarak sık iğnelerden oluşur. Aynı zamanda yapımı sizi sıkmaz ve oldukça da zevkli bir iştir.

Yeni başlayacaklar için gerekli tüm temel bilgileri yazımda bulacaksınız. Amigurumi yapımında hangi araçlar kullanılır, hangi teknikler uygulanır bunların hepsini dilimin döndüğü şekilde sizler aktarmaya çalışacağım.

Amigurumi’de Kullanılan Gereçler

Amigurumi’yi örerken çeşitli araçlara ihtiyaç duyacaksınız. İplik, güvenli kilitli aparatlar, plastik iğneler, işaretleyiciler ve tığlar başlıca gereçler arasındadır.

1. İpler

Kullanacağımız iplerle anlatmaya başlayalım. Genelikle %100 akrilik, %100 koton, %50 pamuk + %50 akrilik ipler tercih edilmektedir. Özellikle amigurumi oyuncaklar için %100 pamuk ipler kullanılmaktadır. Yeni başlayacaklar için ise %50 pamuk + %50 akrilik karşımı ipleri öneriyorum.

2. Güvenli Kilitli Aparatlar (Göz, ağız, burun vb.)

Amigurumi yapımında ipler haricinde bazı aparatlara da ihtiyaç duyulmaktadır. Özellikle bebek ya da hayvan figürleri çalışılırken kullanılmaktadır. İlk olarak gözlerden bahsedelim. Bunlara piyasada özel bir kilit sistemi nedeni ile yerinen çıkartmak çok zor olduğundan güvenli gözler de denilmektedir. İsteğe ve yapacağınız projeye bağlı olarak farklı boyutları ve renkleri bulunmaktadır. Göz haricinde yine ağız ve burun için de güvenli kilitli aparatlar bulunmaktadır. Bu uzuvları kendiniz renkli iplerle nakış işler gibi de yapabilirsiniz ama başlangıç aşamasındakiler için oldukça kolaylık sağlamaktadırlar.

3. Plastik iğneler

Amigurumi parçalı bir şekilde örülmektedir. Bu parçaları birleştirmek için çeşitli boyutlarda plastik iğneler kullanılmaktadır. Özellikle yeni başlayanlar tecrübe edinmek adına yorgan iğnesi yerine bu plastik iğneleri tercih edebilir. Malum yorgan iğnesi ile birleştirme aşamasında elleriniz sıklıkla hasar görebilir.

4. İşaretleyiciler

Tüm bunların yanında başladığınız yeri kaybetmemek için ara ara kullanılabilecek plastik işaretleyiciler bulunmaktadır. Çengelli iğne şeklinde bir mekanizması vardır ve oldukça da kullanışlıdır.

5. Tığlar

Son olarak Amigurumi yapımında kullanılan vazgeçilmez araçlardan biri de tığlardır. Üzerinde yazan milimetre değerine göre çeşitli çaplardadır. Dantelde kullanılanlara göre daha büyük çapları vardır. Sap kısımları elden kaymamasını sağlamak adına genellikle silikondan yapılır. Son zamanlarda sapı esnek plastik olanları da çıkmış olup şu aralara oldukça tercih edilmektedir. Yine sapı olmayıp tamamen demir ve ahşaptan oluşan tığlar da tercih edilmektedir. Yeni başlayacak olanlara tavsiyem silikon saplı olanlardır.

amigurumi başlangıç rehberi
amigurumi başlangıç rehberi

Amigurumi Teknikleri

Amigurumi genellikle kafa, gövde, kollar ve bacaklar olmak üzere parça parça örülür. Bunların haricinde yapacağınız oyuncağa göre kulak, şapka gibi ekstralar da dahil edilebilir. Tüm bu parçalar ayrı ayrı örülür ve sonrasında iğne iplikle birleştirilir. Tabi bazı parçaların bir bütün olarak örüldüğü örnekler de mevcuttur.

1. Sihirli Halka

Her parçanın başlangıcında sihirli halka tekniği uygulanır. En kolay yolu ipi parmağa dolayıp yapmaktır. Doladıktan sonra bir zincir çeker gibi yapıp sabitlenmelidir.

2. Sık İğne

Bir diğer teknik sık iğne tekniğidir. Amigurumi’nin temelini oluşturur. Kısacası öreceğiniz her parça hemen hemen sık iğnelerden oluşur. İlk başta yapılan sihirli halka etrafına sık iğneler yapılarak başlanır. Sonrasında yapacağınız projeye göre çekeceğiniz sayılar farklılık gösterecektir. Duruma göre artırma ve azaltmalarla döne döne ilerlenir.

3. Artırma ve Azaltma

Artırma işlemi aynı yere birden fazla batarak yapılır. Azaltma da birden fazla ilmeği tığa alıp birlikte örme şeklindedir. Buradaki artırma ve azaltma sayıları sizlere tariflerde verilecektir.

Sık iğnenin haricinde bazı durumlarda tırabzan tekniğine de Amigurumi’de yer verilmektedir.

Amigurumi tarifler Türkçe, İngilizce, Rusça ya da Japonca olabilir. Her tarifte hangi sırada ne yapacağınız hem şema hem de yazı olarak gösterilmektedir. Gösterilirken belirli terimler kullanılır. Bu terimler dile göre farklılık gösterebilir ama anlam olarak aynıdır.

Amigurumi Türkçe Terimler ve Anlamları

Türkçe anlatımlarda aşağıdaki terimler yer alır. Yine tariflerde sık iğne, artırma ve azaltma için tekrar edilmesi gereken sayılar da belirtilmiştir. Her sıra sonuna da o sıra bitiminde ulaşacağınız ilmek sayısı da belirtilir.

x: sık iğne
sh: sihirli halka
a: eksiltme
v: artırma

Amigurumi İngilizce Terimler ve Anlamları

Anlatımların çoğu İngilizce’dir. O yüzden İngilizce tarifli bir anlatımla karşılaştığınızda aşağıdaki gibi terimlerle karşılacaksınız. Bu terimlerin Türkçe’deki karşılıklarını yine aşağıda bulacaksınız. sc: sık iğne
mc: sihirli halka
inc: artırma
dec: azaltma
rep: tekrar
sk: atla
sts: ilmek
hdc: yarım ikili tırabzan
dc: ikili tırabzan
ch: zincir

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı