Amigurumi Ayı Teddy Oyuncak Yapımı

Bu küçük oyuncak ayıyı, her yaştan insanlar için güzel bir hediye haline getirmek amigurumi ile çok kolaydır. Tüylü bir görünüm kazandıran yumuşak alpaka yünüyle yapılmıştır.

Ayı Teddy amigurumi oyuncak yapımı toplamda 11 parçadan oluşmaktadır. Bu parçaları kafa, 2 adet kulak, ağız, burun, gövde, 2 adet kol, 2 adet ayak ve atkı olarak sayabiliriz. Tüm parçalar ayrı ayrı örüldükten sonra dikiş ile birleştirilir ve ortaya çok güzel bir amigurumi oyuncak çıkacaktır.

Malzemeler:

  • DK (8 kat) Ağırlık Albin Promosyon Alpaka (% 100 alpaka yün; 50 g / 110 m) – 2 renk
  • Burun ve ağız için biraz pamuk ipliği – örneğin Steinbach Wolle Capri (% 100 pamuk; 50 g / 125 m)
  • 3 mm Tığ
  • Polyester elyaf dolgu
  • Amigurumi gözleri (Ø 6mm)
  • Kaşları dikmek için birkaç iplik
  • Örgü ve nakış iğneleri

Amugurumi Teddy’nin Yapılışı:

Kafanın Yapımı

Ana renk kullanılarak örülmektedir. Üstten alta doğru tığ işi yapılmaktadır.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Her bir ilmek etrafına 2 sık iğne yapılır. [12]3: (Sonraki ilmekte sık iğne, sonraki ilmekte 2 sık iğne) – 6 kez tekrarlanır. [18]4: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [24]5: (Sonraki her bir 3 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [30]6: (Sonraki her bir 4 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [36]7: (Sonraki her bir 5 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [42]8-17: Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.

13 ve 14. turlar arasında gözleri tutturun. İlk gözü soldan 9 delik sayıp arasına ekleyin, ikinci gözü de sonraki deliğe yerleştirin. Parçanın içinden pulları kapatın.

18: (Sonraki her bir 5 ilmekte sık iğne ve 2 sık iğne, 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [36]19: (Sonraki her bir 4 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [30]20: (Sonraki her bir 3 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [24]21: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [18]

Kafayı fiber dolgu ile doldurun.

Kulakların Yapımı (2 Adet)

Kontrast renk iplik ile kulakların örme işlemine geçilir.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Her bir ilmek etrafına 2 sık iğne çalışılır. [12]3-4: Her bir ilmek etrafına sık iğne yapılır.

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır.

Ağzın Yapımı

Pamuk ipliğini kullanarak ağız yapımına geçilir.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Her bir ilmek etrafına 2 sık iğne çalışılır. [12]3: (Sonraki ilmekte sık iğne, sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [18]4: Her bir ilmek etrafında sık iğne örülür.

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır.

Burun Yapımı

Burun yapımında da pamuk iplik kullanılmaktadır.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6] İlk sık iğnede yarım sık iğne yapılır.

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır.

Gövde Yapımı

Ana renk iplik ile gövde yapımına geçilir. Aşağıdan yukarıya tığ işi yapılır.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Her bir ilmek etrafında 2 sık iğne çalışılır. [12]3: (Sonraki ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [18]4: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [24]5: (Sonraki her bir 3 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [30]6: (Sonraki her bir 4 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [36]7: (Sonraki her bir 5 ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [42]8-11: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
12: (Sonraki her bir 5 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [36]13: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
14: (Sonraki her bir 4 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [30]15-16: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
17: (Sonraki her bir 3 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [24]18-19: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
20: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [18]

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır. Gövdeyi fiber dolgu ile doldurun.

Amigurumi Ayı Teddy
Amigurumi Ayı Teddy

Kolların Yapımı (2 Adet)

Kolların yapımına zıt renkle başlanır.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Her bir ilmek etrafında 2 sık iğne çalışılır. [12]3: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

Ana renge devam edilir.

4-6: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

Kolun uç kısmını doldurulur. İş ilerledikçe biraz daha dolgu eklenir.

7: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 3 kez tekrarlanır. [9]8-9: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
10: (Sonraki ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 3 kez tekrarlanır. [6]11: Her bir ilmek etrafında sık iğne örülür.

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır.

Bacakların Yapımı (2 Adet)

Zıt renk iplik ile başlanır.

1: Bir sihirli halka içine 6 sık iğne örülerek başlanır. [6]2: Sonraki her bir ilmek etrafında 2 sık iğne çalışılır [12]3: (Sonraki ilmekte sık iğne ve sonraki ilmekte 2 sık iğne örülür) – 6 kez tekrarlanır. [18]4: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.

Ana renk iplikle devam edilir.

5-6: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
7: (Sonraki ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 6 kez tekrarlanır. [12]

Kolun ucunu doldurulur. İş ilerledikçe biraz daha dolgu eklenir.

8: Her bir ilmek etrafında sık iğne yapılır.
9: (Sonraki her bir 2 ilmekte sık iğne ve 2 ilmek birlikte sık iğne olarak örülür) – 3 kez tekrarlanır. [9]

Dikiş için bir iplik kuyruğu bırakılır.

Parçaların bir araya getirilmesi

Kafa ile başlanır. Ardından kulakları ve ağzı eklenir. Burun ağza dikilir. Kaşları dikilir. Kafa gövde ile birlikte dikilir. Kollar ve bacakları tutturulur.

Atkının Yapımı

Biraz kürklü bir iplik kullanarak küçük ayıya bir atkı yapılır. İlk önce atkı uzunluğunda bir zincir çekilir. Daha sonra sık iğne ile birlikte başa dönülür. İpliğin örgüsü bitirilir.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı