Amigurumi Açık Parçayı Kapalı Parçaya Dikmek

Amigurumi genellikle bölümler halinde yapılan bir tığ işidir. Yani tığ işi bittiğinde bir araya getirilmesi gereken bir sürü parçanız olacak demektir. Bu yazıda size açık bir parçayı kapalı bir parçaya dikmek için iki farklı yol gösterecektir. Bunların her ikisini de aynı projede sıklıkla kullanabilirsiniz.

Her bir parçaya bir iplik kuyruğu bırakırsanız, oyuncaklarınızı birleştirmek daha kolaylaşır. Minyatür oyuncaklar yaparken, kafasında uzun bir iplik kuyruğu bırakarak oyuncağı dikebilirsiniz.

Kambur Dikiş (Whip Stitch)

Kambur dikiş, amigurumi parçalarını dikmek için en kolay ve en basit yoldur. Tek dezavantajı, dikişlerin görünür olmasıdır. Eğer dikişleriniz düz değilse veya yeterince sıkı tutmuyorsanız, biraz dağınık görünebilir.

1. İki parçayı bir arada tutarak, iğneyi ilk ilmeğin (ipliğin kuyruğu) hemen altına yerleştirin ve bir sonraki ilmeğin altına getirin. İlmeği sıkılaştırın.

2. Her iki ilmeğin altından arkadan öne doğru giderek, iğneyi bir sonraki ilmekten geçirin.

Amigurumi Kambur Dikiş 3
Amigurumi Kambur Dikiş 3

3. Son kez ipliği getirdiğiniz aynı deliğe geri dönün ve bir sonraki ilmeğin altına getirin.

4. İlmekleri sıkılaştırın.

5. Adım 2-4’ü tekrarlayın ve parçanın her tarafını dolaşın.

Yatak Dikiş (Mattress Stitch)

Yatay dikiş (Mattress Stitch) veya değiştirilmiş Merdiven dikişi (Ladder Stitch), ilk başlangıçta biraz daha zor olabilir. Fakat birçok yerde iyi sonuç verir. Dikişler tamamen görünmez olur. Bu da dikişi güzel ve düzgün hale getirir. Ancak açık parçanın kenarı biraz eğri olacaktır.

1. İki parçayı bir arada tutarak, iğneyi ilk ilmeğin (ipliğin kuyruğu) hemen altına yerleştirin ve bir sonraki ilmeğin altına getirin. İpliğin içinden çekin.

2. İğnenizi sonraki dikişin (dikey dikme) arkasına yerleştirin ve ipliği geçirin.

3. İpliği son kez getirdiğiniz aynı deliğe geri dönün ve bir sonraki ilmeğin altına getirin. İpliğin içinden çekin.

4. İkinci ve üçüncü basamakları tekrarlayın. İpliği sıkıca çekmeden 2 – 3 dikiş daha yapın. Bu şekilde ne yaptığınızı görmek daha kolaydır. Sonra ipliği alın ve dikişleri oldukça sıkılaştırın.

5. Adım 2-4’ü tekrarlayın ve parçanın her yerine bunu uygulayın.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı