Altı Kalem Üstü Fıstık Tığ Oyası Yapımı

Kalem oyası üstü fıstık oyası modeli
Kalem oyası üstü fıstık oyası modeli

Çok farklı tığ oyaları var. Bazılarında iki ayrı tekniğin birleşiminden oluşuyor. Bu konumuzda da buna namzet bir oya modeli yapılışını paylaşacağız. Altı kalem oyası, üstü ise fıstık oyası olan bu yazma kenarı modeli çok beğenilen oya modelleri içerisinde yer alacak.

Daha önceden örümcek üstü fıstık oyası modeli paylaşmıştık. Bu da kalem üzeri fıstık oyası olacak. İki tekniğin birleşimi olan bu oya 3 sıradan meydana gelmiş ve iki renkle çalışılmış. Yapılışı kolay oya modellerinden biridir.

İlk olarak yeşil iple kalem oyası ile uzun ilmekler edinilmiştir. İlmekler 6 zincir çekilerek iki ilmeğin kaleme geçirilmesi ile elde edilmiştir. İlmekler kaleme geçirildikten sonra bu sefer 5 zincir çekilip iki tığ batısı atlanarak üçüncüye kapatılmıştır. Bu şekilde tüm yazma kenarı boyunca ters V’ler oluşturularak ikişer ilmek kalemde toplanarak ilerlenmiştir.

Kalem oyası üstü fıstık oyası örneği
Kalem oyası üstü fıstık oyası örneği

Sonra ikinci kısımda diğer renk ipe geçilmiş ve iki uzun ilmek arasında bir fıstık oyası yapılmıştır. Fıstık ilk ilmekte başlanmış ikinci ilmekte ise kapatılmıştır. Fıstık, 8 zincir çekilip zincirin etrafından dolaşılarak edinilen 15 ilmeğin toplanması ile elde edilmiştir. Tüm ikişerli uzun ilmekler bu şekilde yapılan fıstık oyaları ile birlikte toplanmışlardır.

Son olarak ilk renge geçilmiş ve fıstığın üzerine kontur, arasına da küçük bir yaprak çalışılarak üçüncü sıra tamamlanmıştır.

Kaynak: https://youtu.be/lm51kO158pA (Oya ve Dantel Dünyası)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı