Alsas Deniz Tarağı Örgü Modeli

Deniz Tarağı Örgü Modeli
Deniz Tarağı Örgü Modeli

Evet hanımlar; anlatımlı yabancı örgü modelleri gerçekten bize göre çok farklı olabiliyor. Bu örgü örneği isminin de bize göre çok farklı geleceğini söyleyebilirim. Örgü modeli ismini Alsas ismi ile anılan bir deniz tarağından almış. Hatta bu deniz tarağının yemeği bile yapılmakta. Çok değişik bir model olarak gördüğüm için bu deniz tarağı örgü modelini sizler için paylaşmak istedim. Hatta videosunun da olması yapmak isteyenler için daha kolaylık sağlayacak.

Alsas Deniz Tarağı Örgü Örneği Yapılışı

Örgü modelimize 21 ve katları olacak şekilde +3 ilmek düz örerek başlıyoruz. Aşağıda anlatacağım 14 sıra tekrarlanarak deniz tarağı örgü modeli bitirilir.

Sıra 1 – Arka Taraf : İlk arka taraftan düz örerek başlıyoruz.

Sıra 2 – Ön Taraf : Örgü örneği ön tarafında ise ters örgü uyguluyoruz.

Sıra 3 : 3. sıra düz örülerek devam edilir.

Sıra 4 : Sıraya 1 ilmek düz örülerek başlanır. Bundan sonrakiler son 2 ilmeğe kadar tekrarlanır. İp arkadan öne atılır ve 21 ilmek düz örülür. Son kalan 2 ilmek düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 5 : 2. sıra 2 ilmek ters örülerek başlanır. Tekrarlama yapılacaklar : 1 ters ve 3 düz örülür. Bu işlem 5 kez tekrarlanır. Tekrardan sonraki 2 ilmek ters örülür. Son ilmek ters örülerek sıra bitirilir.

Sıra 6 : 1 düz örülerek 6. sıraya başlanır. Bundan sonra yazacaklarım son 2 ilmeğe kadar tekrarlanır. Tekrarlama : 1 düz örülür ardından ip öne atılır ve 1 düz daha örülür. 3 ters ve 1 düz örme işlemi 5 kez tekrarlanır. İp öne atılır. Son 2 ilmek ise düz örülerek bitirilir.

Sıra 7 : 2 ters örülerek sıra başlanır. Bu yazacaklarım son ilmeğe kadar tekrarlanır. 2 ters örülür. 3 ilmek düz ve 1 ilmek de ters örülür. Bu 5 kez tekrarlanır. 2 ters örülür. Son ilmek de ters örülür.

Deniz Tarağı Örgü Örneği
Deniz Tarağı Örgü Örneği

Sıra 8 : 1 düz örülerek başlanır. Bundan sonra son 2 ilmeğe kadar şu işlemler yinelenir. İki defa 1 düz örülür, bir ip öne atılır. 5 defa da düz örgü gibi 2 tane ilmik kaydırılır; daha sonra bu ilmekler birlikte düz örülür ve 2 ilmek de ters örülür. İki defa 1 ilmek düz örülür ve ip öne çekilir. Son ilmekler ise düz örülür.

Sıra 9 : 2 ters örülerek 9. sıraya başlanır. 4 ters örülür, 5 kez 2 düz ve 1 ters örülür. 4 ters örülür ve bu işlem sıranın son ilmeğine kadar tekrarlanır. 1 ilmek ters örülerek sıra sonlandırılır.

Sıra 10 : 1 düz örülür. 4 kez 1 düz örülüp ip öne aktarılır. 5 kez de 2 ilmek düz örgü gibi kaydırılıp birlikte düz örülür ve diğer 1 ilmek de ters örülür. 4 kez yapılan işlemler tekrarlanır. Sıranın son 2 ilmeğine kadar ilk ilmekten sonrakiler tekrarlanır. Son 2 ilmek ise düz örülerek sıra tamamlanır.

Sıra 11 : 2 ters örülerek başlanır. Son ilmeğe kadar tekrarlama yapılacaklar: 8 düz örülür, 5 kez 1 düz ve 1 ters örülür. 8 ters örülür. Son ilmek ters örülür.

Sıra 12 : 1 düz örülür ve sıranın son 2 ilmeğine kadar şu tekrarlamalar yapılır. 8 düz örülür. 5  kez 2 ilmek düz örgü gibi alınıp birlikte düz örülür. Tekrar 8 düz örülür. Son 2 ilmek düz örülür.

Sıra 13 : 2 ters örülerek başlanır ve son ilmeğe kadar şunlar tekrarlanır. 8 düz örülür, 4 ters örülür ve ip arkaya atılır. Sol şişe 4 ters ilmek tersten girilerek transfer edilir. İp öne atılıp sol şişteki 4 ters ilmek tekrar sağ şişe düz olarak aktarılır. İp arkaya geçirilir, tekrar 2 ilmek tersten 2 ilmek de düzden sol şişe alınır. 9 ters örülür ve son ilmek de ters örülür.

Sıra 14 : 14. sıra düz örülerek deniz tarağı örgü modeli tamamlanmış olur.

Video Anlatım :

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı