Ana Sayfa Örgü Videoları Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Yapımı

Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Yapımı

Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Modeli
Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Modeli

Alize şal simli iple yapılan ve çok güzel bir tasarımı olan zincir işi bayan hırka çalışmasından bahsedeceğiz.

Açık renk şal simli ipi ile hırkanın eteklerinde ve kol manşetlerinde görülen zincir işi çalışması yapılmıştır. Koyu renk şal simli iplik ile de haroşa örgü ile hırkanın bedeni örülmüştür. Bu hırkanın yapılışında koyu renkli yumaktan 6, açık renk yumaktan ise 1 adet kullanılmıştır.

Koyu renk ip 3 kat yapılarak hırkanın bedeni örülmüştür. Ancak 2 kat da çalışılabilir. İki kat çalıştığınızda 5 yumak almanız yeterli olacaktır.

Bu zincir işi bayan hırka modeli 38 beden için yapılmıştır. Haroşa olduğu için esneyeceğinden 40 beden için de olabilir.

İki Şişle Zincir İşi Bayan Hırka Örneği Nasıl Örülür?

Ön için 5 numaralı şiş kullanılarak 53 ilmekle başlanmıştır. Yüksekliği 38 cm’dir. Bu ölçüye gelindikten sonra kol evi kesilmiştir. Ön tarafında haroşa örgü haricinde ters örgü sırası da bulunmaktadır.

Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Örneği
Alize Şal Simli İple Zincir İşi Hırka Örneği

Yakaya 8 ilmek birlikte kesilerek başlanmıştır. Sonra 2, toplamda 10 kez birer ilmek kesilerek devam edilmiştir. Bu işlem omuz 10 cm kalana kadar yapılmıştır.

Kollara 46 ilmekle başlanmıştır. 10 haroşa sırasında bir 2 yandan birer ilmek artırılmıştır. Kol uzunluğu 45 cm olduğunda yanlardan 3-2 ilmek kesilmiştir. Sonra da ters yönde sadece iki yandan birer ilmek keserek ilmekler azaltılmış ve ölçerek kapatılmıştır.

Hırkanın arkasında ise ekstra bir iş yapılmamıştır. Arkaya ise 98 ilmekle başlanmıştır ve sadece haroşa örgü ile örülmüştür.


Kaynak: https://youtu.be/iwd4K7P1-3E (Alize Yarns)

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here