Alize İp İle File Çanta Yapımı

Alize İp İle File Çanta Yapımı
Alize İp İle File Çanta Yapımı

Plastik poşet çantalar yerine kullanabileceğiniz çevre dostu bir örgü file çanta yapımını sizlerin beğenisine sunuyorum. Bu çanta hem pazar çantası hem de plaj çantası olarak da kullanılabilir. İçinde tel olmayan bir çamaşır ipi ile beraber örüldüğü için de sağlam ve yıpranmaya karşı dayanıklı bir çantadır. Yapılışı da videolu olarak detaylı bir şekilde anlatılmıştır.

Böyle bir çanta örüp kullanarak poşet israfını azaltıp çevreye bir katkıda bulunabilirsiniz. Yapılışı için 3 yumak Alize ekstra folklorik batik ip, 3-4 numara tığ ve orta sertlikte bir çamaşır ipi gerekmektedir. Eğer bu tip çantaların yapımına meraklı iseniz yazlık çilek motifli fileli çanta yapımına da bir göz atmalısınız.

Alize Batik İple Örgü File Çanta Yapımı

Plastik kaplı çamaşır ipi iki kat yapılır. Bu file çantanın daha dik durmasını sağlayacaktır. Ardından batik iple çamaşır ipinin üstüne başına almadan 30 tane sık iğne yapılır. Alt bölüm iç tarafa çevrilir ve 3 adet daha sık iğne yapılır. Bu şekilde 30 tane de bir batıp döndürülerek devam edilir. Altta kalan çamaşır ipinin görünmemesi için de sık iğne şık bir şekilde yapılmalıdır.

Çamaşır İpi İle Örgü File Çanta Yapımı
Çamaşır İpi İle Örgü File Çanta Yapımı

Alize iple yapılan file çantanın alt tabanı için 8 adet dilim yapılır. Alt zeminin çevresine 1 sıra düz bir şekilde ilerlenir. Çantanın üst bölümüne istenilen büyüklükte şekiller yapılabilir. Örgü çanta istenilen büyüklüğe gelindiğinde ağız çevresine 2-3 sıra düz ilerlenir.

Kolay file çantanın sap kısmı için aynı yere 3-4 kez batarak sık iğne yapılır. Sap kısmı için ayrılan ipin üstüne sık iğne yapılır ve diğer kısma geçilir. Bu kısma da 3-4 tane sık iğne yapılır.

Anlatımlı Tığ İşi File Çanta Videosu

Çantanın motiflerinin nasıl örüldüğünü görsel olarak izleyip öğrenmek istiyorsanız aşağıdaki yapılış videosuna bakmalısınız. Bu işinizi oldukça kolaylaştıracak ve sizin de güzel bir file çanta sahibi olmanızı sağlayacaktır.

Kaynak: https://youtu.be/K1Rn6ufEf6k

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı