Ajurlu Renkli Atkı Modeli Yapımı

Ajurlu Renkli Atkı Modeli
Ajurlu Renkli Atkı Modeli

Kış aylarına özel örgü projelerine devam ediyoruz. Bu sefer örmesi zevkli ve kolay ajurlu renkli atkı modeli ve yapılışını paylaşıyoruz. Kolay ama ajurların kaydırma tekniğinde sıraların nasıl başlanacağı ve bitirileceği ile ilgili püf noktaları vereceğiz. Bu ajurlu model ile renkleri de ayarlanarak kadınlar, erkekler ve çocuklar için güzel atkılar öreceksiniz.

Sadece atkı değil tabi, örneğin mantığı iyice kavrandıktan sonra battaniyeler ve büyük şallar bile örülebilir. Ancak biz bu konumuzda renkli kolay atkı yapımından bahsedeceğiz. Ajurlarla düz bir atkıyı nasıl şekillendirebileceğinizi öğrenmiş olacaksınız. Tığ numarasını kullandığınız ipin kalınlığına göre seçmelisiniz. Bu atkıyı batik ya da ebruli iplerle örebileceğiniz gibi tek renkle de güzel sonuçlar alabilirsiniz.

Ajurlu Renkli Atkı Örneği
Ajurlu Renkli Atkı Örneği

Tığ İşi Ajurlu Atkı Modeli Nasıl Örülür?

Renkli ajurlu atkı modeline altta bir sıra tırabzan yapılarak başlanmaktadır. Başlangıç için örülen tırabzanlar için zincirsiz tırabzana başlama tekniği uygulanmıştır. Sonrasında ajurlu kısım oluşturulmuş ve ajurlu sıralar her sırada kaydırılarak bir desen elde edilmektedir. Ajurları kaydırmak için ise her sırada birer tırabzan eksiltilerek örülmüştür.

İlk püf noktası ajurlar arasındaki kaç tane tırabzan kalmasını istiyorsanız başlangıç tırabzanın sayısını ona göre ayarlamalısınız. Bu ajurlu atkı örneğinde ise iki ajur arası için 7 tırabzan ayarlanmıştır. Bunun içinde başlangıç tırabzanları 8 ve katları +2 şeklinde örülmüştür. Ekstra 2 tırabzan yeni başlayacak olan sıranın şeridi içindir.

Kaynak: https://youtu.be/-cMUy6PAgyU (atolyehobi)

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı