Ajurlu Örgü Hırka Anlatımı

Selam bayanlar; resimde gördüğünüz o harika ajurlu örgü hırkanın anlatımıyla sizlerleyim. Öncelikle renk kısmı tamamen size kalmış diyebilirim. Örgü ipi olarak kullanacağımız örgü ipi; 208 (1 yumak kadar) , 85 ( 3 yumak kadar) olacaktır. Bu örgünün zorluk derecesi orta ayardadır diyebilirim. Kullanacağınız tığ ise 3,5 mm olacaktır. Şiş numarasına gelirsek, o da 4.0 olacaktır. Bu örgü ajurlu hırka yaş gurubu olarak, 1 ve ya 2 yaşında çocuklara özeldir. Örgü şekline bakınca düz örgü, haraşo, ters örgü, 1 artı 1 lastik türü örgü, ajur modeli, trabzan, sık iğne ve zincir şeklinde olacaktır. Örgümüzün ek malzemeleri arasında ise bir adet düğme olacaktır. Aynı zamanda bu ajurlu güzel örgü hırka, kış ve sonbahar mevsimlerinde kullanılmaktadır.

Hırkanın arka kısmı için 85 renk nolu iplikle 70 tane ilmek atılır. Sonrasında 2 diş kadar haraşo örülerek resimdeki modeldeki gibi devam edilir. 10 cm beden buyu örülerek kol evi kısmı, her iki tarafta da 3 artı 2 artı 1 ilmek şeklinde kesilmelidir. Yine beden boyu 21 santim olunca yaka için de ilmekler ortalanmalıdır. Ortadaki 24 ilmek ise sonraki sırada omuz kısmında 17’şerli şekilde bir defada kesilmelidir. Hırkanın ön kısmı için 85 renk nolu iplikle 22 tane ilmek atılır. 2 diş kadar yine haraşo örülerek, resimdeki gibi model uygulanır. Ön orta kısmında her sırada beş kez 2’şer ve 3’er kez 1’er ilmek artış yapılmalıdır. O şekilde devam edilip 35 tane ilmeğe ulaşılmalıdır. Beden boyu 10 santimi görünce kol evi kısmı için bir taraftan 2 artı 2 artı 1 ilmek kesilmelidir. Beden boyu 17 santim örülerek ön orta kısımda 4 artı 3 defa daha 2’şer artı 3’er kez 1’er ilmek kesilmelidir. Beden boyu yine 32 santime ulaşınca 32 santim de omuzda kalan kısım 17 tane ilmekle bir defada kesilmeli bitirilmelidir.

Ajurlu Örgü Hırka Anlatımı

Kollar ise 208 renk nolu iplikle 36 ilmek şeklinde başlanmalıdır. 6 sıra düz şekilde örülüp, daha sonra 85 renk nolu iple geçilmelidir ve 3 diş kadar haraşo örülmelidir. Diyagramdaki model aynen uygulanmalıdır. Devamında ise her iki taraftan 2 sıra kadar ara ile 6 kez 1’er ilmek artış yapılmalıdır. 48 ilmeğe ulaşılarak devamı sağlanmalıdır. Kol boyu 24 santimi görünce, kol evi için her iki taraftan 4 artı 2 artı 5 kez 1’er kadar ilmek kesilmelidir.

Not:  Ajurlu Örgü Hırkanın Bordürleri, yaka, çiçek motifleri ve fiyonk yapılışı resimde yazı halinde verilmiştir.

Bir önceki yazımız olan Uzun Kollu Örgü Bayan Bluzu Şemalı Yapılışı başlıklı makalemizde örgü bayan bluzu, örgü bluz örneği ve örgü çalışmaları hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir