Ahududu Modeli Ponçik Hırka Yapımı

Ahududu Modeli Ponçik Hırka Yapımı
Ahududu Modeli Ponçik Hırka Yapımı

İnternette çokça paylaşılan ve istek alan kozalak hırka, ponçik hırka ya da ahududulu hırka modeli çalışmasından bahsedeceğiz. Hırkaya ahududu ismini veren kollarda uygulanan ponçik desenlerdir. Hırkanın büyük bir kısmı haroşa ile örülmüştür.

Bu tür kış ayları için örgü hırka modelleri şu aralar oldukça revaçtadır. Ponçik hırka modeli de bunlardan biridir. Yapımında ip olarak kalınca bir ip tercih edilmiştir. Markası da Nako Spaghetti’dir. Şiş olarak da 9 numara tercih edilmiştir.

Ahududu Modeli Ponçik Hırka Arkadan Görünüm
Ahududu Modeli Ponçik Hırka Arkadan Görünüm

Şişle Ahududu Hırka Modeli Nasıl Örülür?

Örülmesine arkadan haroşa ile 48 ilmekle başlanmıştır. Biraz salaş hırka modeli olduğu için alt kısmında hiç lastik kullanılmamıştır ama istenirse yapılabilir. Hiç kol kesimi yapmadan arkası düz bir şekilde omuza kadar 55 diş haroşa ile örülmüştür. Ardından ahududu hırka modelinin omuz ayrımlarına geçilmiştir. İlk önce bir omuz 19 ilmek ayrılarak örülmüş, sonra da 10 ilmekle yaka ayrılmış ve son olarak da diğer omuz için de 19 ilmek ayrılarak örülmesi gerçekleştirilmiştir. Her iki omuz için arkada olduğu gibi yine 55 diş haroşa örülerek aynı zamanda önü oluşturacak iki parçada oluşturulmuştur.

Ahududu Modeli Ponçik Hırka Şablonu
Ahududu Modeli Ponçik Hırka Şablonu

Arka, omuz ve yaka kısımları tamamlandıktan ahududu hırka modelinin ön lastiğinin yapımına geçilmiştir. Lastik için ilk önce iki ön parçanın iç kenarlarından yaka da dahil ilmek alınmıştır. Bunun için misinalı bir şiş kullanılmıştır. Misinalı şiş ile yaka da dahil tüm ön parça kenarlarından alınan ilmeklerle lastiğe başlanmıştır. 7 sıra lastik örülmüş ve 8. Sırada ise kesmesi yapılmıştır.

Kol için de 26 ilmek atılmış ve 1 ters-1 düz lastiği örüldükten sonra 62 ilmeğe çıkılmıştır. Ponçik modeli ya da ahududu modeli 5 sırada kurulmuştur. Bir ilmekten 5 ilmek çıkarma, ters örgü, düz örgü gibi tekniklerle oluşturulmuştur. Kol boyu 8 sıra olacak şekilde ponçik örneği çalışılmıştır. Her iki kol da bu şekilde hazırlandıktan sonra gövdeye uygun bir şekilde dikilmişlerdir.

Kaynak: https://youtu.be/CVv4KNkBitI (Sevil Örgü)

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı