Ahşap Pano İşleme ile Sakura Çiçeği Yapımı

Eğer evde boş oturmaktan sıkıldıysanız ahşap pano işleme sakura çiçeği yapımı tam da size göre. Evde boş vaktinizi geçirmek için yeni hobiler bulmalısınız. Çoğu zaman arkadaş ve komşularınızla yapacağınız tarzda hobiler olabilir bunlar. Evde boş vaktinizi değerlendirirken yalnız olmak istemezsiniz.

Genelde bu tarz şeyler hobi olarak yapıldıktan sonra evlere konulsa da eğer daha sonra yapılmaya devam edilirse evde fazlalık haline geliyor. Böyle bir sorun yaşarsanız eğer bu fazlalık ahşap model işleme sakura çiçeği yapımı süsleri satarak hayır kurumlarına bağışlayabilirsiniz. Ya da kazandığınız parayla dışarıdaki hayvanlar için yem veya süt koyarak harcayabilirsiniz. Hem boş vaktinizi geçirebilir hem de hayra girebilirsiniz.

Yapılışı;

Yapacağımız Sakura çiçeği modelini aplike yöntemini kullanarak işleyeceğiz. Aplike bildiğiniz gibi işlemeli, desenli ya da düz bir kumaştan kesilen motiflerin diğer bir kumaşa işlenme halidir. Aynı zamanda bu modelin bir de nakış deseni bulunmaktadır. Aplike deseni ile nakış deseni arasında uygulama farklılığı bulunmaktadır. Aplike deseninin yapılışında resimde görüldüğü gibi daha önceden desenli bir şekilde kesilmiş kumaşlarımızı kasnaktaki kumaşımıza dikerek uygulanmaktadır. Nakış deseninde ise ilk önce desenemizi kağıda aktarmamız gerekmekte. Bunun için transfer kalemi kullanıyoruz. Çizdiğimiz desenimizi nakış kumaşımıza gelecek şekilde yerleştirip kaymasın diye çevresini iğneliyoruz. Ütü ile desenemizi kağıttan nakış kumaşımıza dikkatli bir şekilde geçiriyoruz. Desenli tarafı öne gelecek şekilde kumaşımızı gergin olacak bir biçimde kasnağımıza yerleştirip sabitliyoruz. Nakış işlememizi transfer ettiğimiz desen üzerinden gerçekleştirip kasnağımızı ters çeviriyoruz. Kasnağın dış çerçevesinden başlayarak kumaşı çiziyoruz. Burda püf nokta kasnağın genişliği kadar bir alanı çizmek. Kestiğimiz kumaşın kenarlarından dikiyoruz ve ardından tekardan kasnağına yerleştiriyoruz.

ahşap pano işleme sakura çiçeği

pano işleme sakura çiçeği

sakura çiçeği aplike deseni

kasnak işleme sakura çiçeği deseni

sakura çiçeği deseni kasnak nakış işleme

sakura çiçeği nakış deseni

Bir önceki yazımız olan Nakış Teknikleri; Yaprak Yapımı başlıklı makalemizde nakış iğnesi, nakış işlemleri ve nakış teknikleri hakkında bilgiler verilmektedir.

Sevgi

25 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım. Benim hakkımda daha detaylı bilgi için Ben Kimim sayfama bir göz atabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir