Ahşap Mobilya Nasıl Temizlenir?

Ahşap Mobilya Temizliği
Ahşap Mobilya Temizliği

Bu basit temizleme ipuçlarını ve püf noktalarını izleyerek ahşap mobilyalarınızın üzerini parlatın ve su lekelerine, mürekkep izlerine elveda deyin.

Ahşap mobilyalarınızı temiz tutmak için düzenli olarak toz alır ve parlatmak için de kimyasallar kullanırsınız. Ancak zamanla bu parlatıcılar ve tozlar; masa, sandalye ve raflarda birleşerek koyu renkli bir film bırakmaktadırlar. Mobilyalarınızı en iyi şekilde görünmesi için periyodik olarak derinlemesine temizlik yapmanız gerekir. İşte bu öğretici ile ahşap mobilya yüzeyine zarar vermeden nasıl temizlemeniz gerektiğini öğreneceksiniz.

Yüzey kirini gidermek için mobilyaların tozunu alın. Şimdi yumuşak lekeleri çıkarmak için hazırsınız. En yumuşak temizleyiciyle başlayın ve gerektiğinde daha kuvvetli olanlara doğru yönelin. Zayıf bir su çözeltisi ve bulaşık yıkama sabununu karıştırmayı deneyin. Çözeltiye yumuşak bir bez batırıp sıkın ve tüm mobilyalarınızı silin. Islak değil, nemli bir beziniz olsun. Ahşabı sürekli aynı nemli bezle silmeyin ve sık sık bezinizi yıkayın. İkinci bir temiz bez alın ve mobilyaları iyice kurulayın.

Boyanmış veya başka sorunları olan ahşap mobilyaların temizliği de aşağıda anlatıldığı şekilde yapılmalıdır.

Ahşap Mobilya Nası Temizlenir
Ahşap Mobilya Nası Temizlenir

Eski Cilaları Çıkarın

Yıllarca eski cila birikimine sahip olan eski ahşap mobilyaların temizliğinin nasıl yapıldığını bilmek, bir antikayı yeniden canlandırmanıza yardımcı olacaktır. Kaynar su içerisine iki tane çay poşeti koyun. Çayın oda sıcaklığında soğumasına dikkat edin. Yumuşak bir bez alın ve çaylı su içinde ıslatıp nemli bir hal alana kadar sıkın. Daha sonra bu bezle ahşabı temizleyin. Çayın içerisinde bulunan tanik asit, ahşabı korumak için harika birebirdir. Ahşabın nasıl parladığına inanamayacaksınız.

Su Lekelerini Çıkarın

Aşağıda, sıcak ya da soğuk bir içeceği masanın üzerine doğrudan koyduğunda oluşan su halkalarının nasıl çıkaracağınız anlatılmaktadır. Lekenin üzerine jel olmayan bir diş macunundan azcık sıkın ve leke çıkıncaya kadar ovun. İnatçı lekeler için, eşit miktarda karbonat ve diş macununu birlikte karıştırın. Bu karışım ile birlikte zorlu lekeleri nemli bir bezle silin ve tamamen kurulayın.

Zor İzleri Silin

Bir mürekkep lekesi çıkarmak için, 1 çorba kaşığı karbonat ve 1 çay kaşığı suyu karıştırarak ince bir macun yapın. Lekeye uygulayın ve leke kaybolana kadar yumuşak bir bezle hafifçe ovun. Macunu temiz, nemli bir bezle silin ve tamamen kurulayın.

Mobilyanız temiz olduğunda, kaplamasını korumak ve parlaklık katmak için üzerindeki ahşap cilasını silin. Hazır olarak hazırlanmış bir limon yağını kullanabilirsiniz. Ayrıca 1 fincan zeytinyağını çeyrek su bardağı beyaz sirke ile karıştırılarak basit bir cila yapabilirsiniz. Bu cilayı yumuşak bir bez üzerine dökün ve silerek ahşabın içine işleyin. Ta ki parlak olana kadar silin. Ahşap mobilyaların temizliğinin nasıl yapılacağını bilmek, eşyalarınızın daha güzel görünmesini sağlamanıza yardımcı olacaktır.

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı