Ahşap Boyama

Ahşap Boyama
Ahşap Boyama

Günümüzde, hobiler insanoğlunun vazgeçilmezi haline gelirken, bunlarla beraber her gün bu hobilere yeni türler eklenmekte. Her tarzda, her şekilde ve her farklılıkta yapılan bu hobiler insanların hayatlarına neşe, huzur ve beraberinde çalışma olanağı bile sağlamakta. Günümüzde yapılan hobilerden biri de ahşap boyama sanatıdır. Ahşap boyama sanatı günümüzde oldukça çok rağbet gören hobiler arasında. Peki, uygulaması oldukça basit ve eğlenceli olan bu sanat nasıl yapılıyor? Hangi tür malzemelere ihtiyaç duyuluyor?

Ahşap Boyama

Ahşap boyama sanatında öncelikle bize lazım olan malzemeler, zımpara, su kabı, boya yapılacak ahşaba uygun bir fırça, ve gazete gereklidir. Ahşap boyama sanatında her şeyden önce ilk olarak boyanın hazırlanması gerekmektedir. Ahşap sanatında kullanılacak boya her zaman akışkan bir boya türü olmalıdır. Sebebi ise, kullanılacak boyanın akışkan olması boyama esnasında ahşapta oluşabilecek pütürleri önlemektir. Kullanılacak boya çok akışkan ya da çok koyu ve katı olmamalıdır. Boyanın yoğunluk seviyesi ayarlanmak isteniyorsa bu su ile yapılmalıdır. Kullanılacak boya çok fazla akışkan olur ise, kullanılan boyanın ahşap üzerinden kayıp gitme olasılığı yüksektir. İşte bu yüzden bu sanatta en çok dikkat edilmesi gerekilen malzeme boyadır, dikkatli ve güzel bir şekilde hazırlanmalıdır.

Ahşap Boyama 2

Boyamızı uygun hale getirdik sırada boya yapılacak objenin uygun hale getirilmesi var. Burada en önemli olay ise, kullanılacak ahşap ve kalitesidir. Kullanılacak olan ahşapta boşluklar var ise bu boşluklar macun ile doldurulup, kuruması için 10 dakika bekletilmelidir. Boya ve ahşabımız hazır hale geldikten sonra, boyama işlemine geçilmelidir. Boya sırasında en çok kullanılan yöntemlerden biri ahşabı, düz bloklar halinde düşünüp, o şekilde boyamaktır. Bu yöntem hem boya yapmayı kolaylaştırmaktadır hem de yapılan boyamanın kalitesini oldukça fazla bir şekilde arttırmaktadır.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı