Ana Sayfa Dekorasyon Ahşap Boyama

Ahşap Boyama

Ahşap Boyama
Ahşap Boyama

Günümüzde, hobiler insanoğlunun vazgeçilmezi haline gelirken, bunlarla beraber her gün bu hobilere yeni türler eklenmekte. Her tarzda, her şekilde ve her farklılıkta yapılan bu hobiler insanların hayatlarına neşe, huzur ve beraberinde çalışma olanağı bile sağlamakta. Günümüzde yapılan hobilerden biri de ahşap boyama sanatıdır. Ahşap boyama sanatı günümüzde oldukça çok rağbet gören hobiler arasında. Peki, uygulaması oldukça basit ve eğlenceli olan bu sanat nasıl yapılıyor? Hangi tür malzemelere ihtiyaç duyuluyor?

Ahşap Boyama

Ahşap boyama sanatında öncelikle bize lazım olan malzemeler, zımpara, su kabı, boya yapılacak ahşaba uygun bir fırça, ve gazete gereklidir. Ahşap boyama sanatında her şeyden önce ilk olarak boyanın hazırlanması gerekmektedir. Ahşap sanatında kullanılacak boya her zaman akışkan bir boya türü olmalıdır. Sebebi ise, kullanılacak boyanın akışkan olması boyama esnasında ahşapta oluşabilecek pütürleri önlemektir. Kullanılacak boya çok akışkan ya da çok koyu ve katı olmamalıdır. Boyanın yoğunluk seviyesi ayarlanmak isteniyorsa bu su ile yapılmalıdır. Kullanılacak boya çok fazla akışkan olur ise, kullanılan boyanın ahşap üzerinden kayıp gitme olasılığı yüksektir. İşte bu yüzden bu sanatta en çok dikkat edilmesi gerekilen malzeme boyadır, dikkatli ve güzel bir şekilde hazırlanmalıdır.

Ahşap Boyama 2

Boyamızı uygun hale getirdik sırada boya yapılacak objenin uygun hale getirilmesi var. Burada en önemli olay ise, kullanılacak ahşap ve kalitesidir. Kullanılacak olan ahşapta boşluklar var ise bu boşluklar macun ile doldurulup, kuruması için 10 dakika bekletilmelidir. Boya ve ahşabımız hazır hale geldikten sonra, boyama işlemine geçilmelidir. Boya sırasında en çok kullanılan yöntemlerden biri ahşabı, düz bloklar halinde düşünüp, o şekilde boyamaktır. Bu yöntem hem boya yapmayı kolaylaştırmaktadır hem de yapılan boyamanın kalitesini oldukça fazla bir şekilde arttırmaktadır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here