Ağrı Nasıl Kontrol Edilir ve Yönetilir

Ağrı Nasıl Kontrol Edilir
Ağrı Nasıl Kontrol Edilir

Ağrı muhtemelen ilacın keşfinden çok daha eski bir mesele. Tarih boyunca doktorlar bu alanda başarı elde etseler de, zaman zaman birçok başarısızlıkla birlikte ağrıyı hafifletmek için çeşitli yollar aradılar. Antik kültürler, acıyı tedavi etmek için büyü ritüelleri, takıları ve özel iksirleri kullandılar. Eski Mısır’da, ağrıyı hafifletmek için yaralara canlı olarak elektrikli yılan balıkları yerleştirildi. Güney Amerika’daki İnka kızılderilileri bazen ağrıyı gidermek için kafatasında delikler açmışlardır. Ve daha yakın zamanlarda, doktorlar, bazen ağrıyı tedavi etmek için sülükler kullandılar.

Bugün bu “terapiler” size barbarca gelebilir. Ancak bununla birlikte, hala modern tıp acı hakkında bilmemiz gereken her şeyi malesef bilmiyor.

Dünyada yüzlerce milyon insan kronik ağrı ile yaşıyor ve bu insanların büyük kısmı bu acıyı beş yıldan fazla bir süredir yaşıyor. Ve ne yazık ki, birçok insan acının sadece yaşlanmanın normal bir parçası olan hayatın bir parçası olduğuna inanıyor.

Ağrı Nasıl Yönetilir
Ağrı Nasıl Yönetilir

Bunun doğru olmadığını söylemek için buradayım. Acı yönetilebilir. Uzun süredir şiddetli acı veya acı çeken insanlar bile rahatlayabilirler.

Acıyı kontrol etmek ve yönetmek için belirli stratejilere bakmadan önce, üç noktayı vurgulamak istiyorum:

Ağrı kesici hem güvenli hem de etkili olmalıdır. Bir terapiyi yalnızca yararları sizin için risklerininden çok daha fazlaysa kullanmalısınız. Güvenlik olmadan etkinlik tehlikelidir!

Ağrı iyileştirme programınız çok modlu olması gerekir; yani, yalnızca bir hap veya ilaçtan daha fazlasını gerektirir. Çünkü ağrı sürekliyse, sorun kalıcı demektir ve tamamen çözüme ulaştırılmalıdır. Vücudun rahatlaması, genellikle, nasıl yaşadığınız, ne yediğiniz ve hatta ne düşündüğünüz gibi birçok şeyin değişmesine bağlıdır, değişim gerektirir.

Ağrı iyileştirme
Ağrı iyileştirme

Durumunuzu, sahip olduğunuz ağrı türünü, ağrı sinyallerinin vücuttan nasıl aktığını ve potansiyel tedaviler hakkında kendinizi mümkün olduğunca eğitmelisiniz. Özellikle doğal ve tamamlayıcı tedaviler söz konusu olduğunda rehberlik için yalnızca doktorlarınıza güvenmeyin. Siz vücudunuzu en iyi savunacak kişisiniz bunu sakın unutmayın.

Sağlığınızın kıymetini bildiğiniz ve korumaya çalıştığınız sağlıklı günler dileriz.

Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı