Ağız Yarasına İyi Gelen 5 Şey

Ağız Yarası
Ağız Yarası

Merhabalar; sizlere bu sağlık yazımızda çok sık başa gelen, ağız yarası konusu hakkında yararlı bilgiler aktaracağız. Çoğunlukla bazı özel eksikliklerden oluşan bu tür yaralardan, sağlıklı şekilde kurtulmak mümkündür. Yemek yerken ya da dişlerinizi fırçalarken, ağızda keskin bir acı hissettiğiniz oluyor mu hiç? İşte bu durumlarda kesinlikle yalnız kalmayacaksınız. Yazımızın devamında bu sorunla, nasıl kolay şekilde başa çıkabileceğinizi kolaylıkla fark edeceksiniz.

ağız yarasıyla nasıl başa çıkılır

Ağız Yaralarına iyi gelen şeyler

Halk arasında ağızda çıkan yara olarak adlandırılan ‘’Aftöz ülser’’, her yıl milyonlarca kişinin yaşadığı ortak bir sorundur. Tam bir nedeni olmamasına karşın, ortaya çıkma nedeni de kişiden kişiye mutlaka değişkenlik gösterebiliyor. Fakat bu sorunun, yetersiz beslenme, stres, hormonal değişiklikler, genetik yatkınlık ya da alerjik durumlar olarak bilindiğini de söylemek gerekir. Bakıldığında çevremizdeki her beş kişiden birinde, bu yaralardan ağızda mutlaka oluşmaktadır.

aftöz ülser

Ağız Yaralarının Giderilmesi

Sizlere yazımızın devamında, ağız yarasıyla nasıl başa çıkılır konusu hakkında bilgiler vereceğiz. İlk önce ağız yarasına iyi gelen şeyler hakkında bilgiler aktaralım. Evde hazırlanabilecek kolay karışımlarla da, ağız yarası sorunlarından arınabilirsiniz.

Bu konuda en yararlı şeyler arasında ilk başta papatya geliyor diyebiliriz. A vitamini değerleri barındıran papatya, son derece lezzetli gelecektir. Papatya iyi bir iltihap sökücüdür. Uygulaması ise şu şekilde olacaktır. Papatyayı ağızda çiğnediğinizde, papatyanın ağızdaki yaraları nasıl hızlı şekilde iyi ettiğini görebilirsiniz.

İkinci sırada meyan kökü var. Meyan kökü ise yapılan araştırmalarda, ağızda çıkan yaraların daha çabuk şekilde iyileşmesini sağladığı gözlemlenmiştir.

Ağızda oluşan yaralara iyi gelen bir diğer madde ise karbonattır. Karbonat da ağız yaralarının iyi edilmesinde son derece etkilidir. Karbonat aynı zamanda, dişlerin çürümesini de engeller.

Devam ettiğimizde çay çiçeği yağının da, ağız yaralarına iyi geldiğini rahatlıkla söylemek doğru mümkün olacaktır.

Yine karanfil yağı da aynı şekilde, ağız yaralarına birebir devadır. İster karanfili yaranın olduğu bölgeye doğru çiğneyiniz, isterseniz de pamuğa karanfil yağı dökerek yine o bölgeye doğru uygulayınız. Tamamen doğal mikrop öldürücü olarak karşımıza çıkan karanfil ve karanfil yağı, ağız yaralarında son derece etkili olacaktır.

yetersiz beslenme
Daha Fazla Göster

Sevgi

31 yaşındayım. Evliyim ve güzeller güzeli bir kız çocuğu sahibi bir ev hanımıyım. Daha önceden çalışıyordum fakat geçmişte yaşadığım talihsiz bir olaydan dolayı şu an evimin hanımıyım :) Evde boş kaldığım zamanlarda internetten araştırdığım kendin yap projelerini, ev hobilerini, el işi, örgü, dekorasyon ile ilgili bilgileri kendi sitemde sizlerle paylaşmaya başladım.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı