Ana Sayfa Sağlık Ağız Sağlığıyla İlgili Bilinen 9 Yanlış Bilgi

Ağız Sağlığıyla İlgili Bilinen 9 Yanlış Bilgi

ağız ve diş hastalıkları
ağız ve diş hastalıkları

Ağız ve diş hastalıkları ilk bakışta anlaşılmasa da, aslında birçok hastalığında habercisi olabilmektedir. Bu konuyla ilgili bazı ağız sağlığı yanlışlarını sizlere hemen belirtmek isteriz. Öncelikle yanlış 1: Sert türdeki diş fırçalarının dişleri bembeyaz yapacağı inancıdır. Bu inanç tamamen yanlıştır. Bunun en önemli nedeni de, önemli olanın fırça sertliğinin olmamasıdır. Önemli olan dişleri fırçalama tekniği olacaktır. Yanlış ikiden devam ettiğimizde, hamilelikteki diş kayıplarının normal olmasına olan inançlardır. Aslında bu yanlış bir düşüncedir. Hamile olan bayanlar, düzenli olarak ağız bakımlarını yaptıkları sürece diş kaybı yaşamazlar. Yine yanlışlardan biri tekrar hamilelik konusunda yaşanmaktadır. Hamileyken yapılacak diş tedavilerinin, bebeğe olumsuz yansıyacağı inancıdır. Bu da yanlış bir bilgidir. Doğrusu, hamileliğin bütün dönemlerinde diş tedavilerinin acil şekilde sağlanması olacaktır.

İnsan sağlığı her zaman çok önemlidir. Bu nedenle bazı kulaktan duyma bilgilere kesinlikle itimat etmemeniz gerekmektedir. Hamilelikle ilgili verilen iki örnek bunu en güzel şekilde kanıtlamaktadır. Yanlışlardan bir diğeri de, çocukların dişlerinin iğneyle çekilmesinden sonra çıkmayacağı inancıdır. Bu bütünüyle yanlış bir düşüncedir. Doğrusu, hangi dişin çekildiği konusu olacaktır. Yanlış beşten devam edersek, süt dişinin yerini yenisi alacağından süt dişi için önemsiz denilmesidir. Bu da yanlıştır ve doğrusu ise, süt dişinin yerine gelecek diş için yer kaplaması olacaktır. Devam ettiğimizde yanlış altıda ise diş temizliği yapılması halinde, sürekli olarak bunun tekrarlanmasının gerekeceği düşüncesidir. Aslında bu bütünüyle yanlış düşüncedir.

dişleri fırçalama tekniği

Dişleri temizletmek doğru bir işlemdir ve kesinlikle diş yüzeyine ait olmayan maddelerin temizlenmesi olarak geçmektedir. Bu da tekrar tekrar yapılmasını gerektirmemektedir. Tamamen size kalmıştır ve belli aralıklarla yaptırılması daha sağlıklıdır. Diş ve diş etlerine kavuşmaya yardımcı olmaktadır. Yedinci yanlış ise çarpık dişlerin yalnızca küçük yaşlarda düzeleceği inancıdır. Oysa çapraşık türdeki dişler, her yaşta insanda düzgün hale getirilebilir. Konuyla ilgili uygulanan diş telleri, her yaştan kişide rahatlıkla uygulanabilmektedir. Dişlerin fırçalanmasında diş kanamalarının normal olarak algılanması da yanlışlar arasındadır. Diş eti iltihabının belirtilerinden olan diş eti kanamaları önemlidir. Yanlış dokuzdan devam ettiğimizde, dişlerin ağrımasında dişe aspirin konulması da yanlışlar arasındadır. Aslında aspirin ağrıyı dindirmeyeceği gibi şiddetini de artırabilir. Bu tür bir durumda acilen doktora başvurulmasında fayda olacaktır.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here